Mire hármat számolok

Publicisztika

Szigorú határidőket szabott a Bajnai-kormány a másfél hete elfogadott válságkezelő programjában. E héten le kéne tenni az asztalra a "részletes igazgatási intézkedési tervet" (bármi is az); május közepéig az Országgyűlésnek el kell fogadnia "az azonnali válságkezelésre vonatkozó előterjesztéseket"; a többi ráér a tavaszi ülésszak végéig, június 15-ig.

Szigorú határidőket szabott a Bajnai-kormány a másfél hete elfogadott válságkezelő programjában. E héten le kéne tenni az asztalra a "részletes igazgatási intézkedési tervet" (bármi is az); május közepéig az Országgyűlésnek el kell fogadnia "az azonnali válságkezelésre vonatkozó előterjesztéseket"; a többi ráér a tavaszi ülésszak végéig, június 15-ig.

Hogy hogy a ménkűbe fog ez sikerülni, lélegzet-visszafojtva figyeljük: különösen, hogy már a Rövid távú válságkezelés c. fejezet is olyan ötleteket vonultat fel, amelyek megvalósítását békeidőben hónapokon át tartó fontolgatás, egyeztetés, törvényírás, alkotmánybírósági kontroll, végrehajtási utasítások, minisztériumi rendeletek körmölése előzné meg. Nyilván a 13. havi nyugdíj elvételét egy tollvonással meg lehet oldani, de mit kezdjünk azzal, hogy a kormány a bankokat akarja rávenni a devizahitelesek megsegítésére? Mi lesz, ha a bankok nem akarják? Vagy hogy kifizetné azon lakáshitelesek tartozásait, akik önhibájukon kívül elvesztették a munkahelyüket? Mennyi idő lehet ennek a részleteit kitalálni, és felállítani egy működő rendszert?

És ugyanígy: az áfabuherálás azonnal hatályosulhat, és az szja-sávok tologatása is elvégezhető hamar. De ha a kormány akár csak jövő év elejétől bevezetné az ingatlanadót (mint az feltett szándéka), üdvös lenne tudnia, hogy miről beszél, mennyi pénzről - ahhoz, hogy az adóalap nagyságáról, az adó mértékéről és sávjairól, az ingatlanbecslés módszereiről, az ellene való jogorvoslat lehetőségeiről dönteni tudjon. Dettó "az adóparadicsomba menekített jövedelem és vagyon adóalapba vonása" programpont - bajosan hinnénk, hogy a törvény szerzője június 15-ig olyan megoldással bírna előállni, amire az offshoringra szakosodott pénzügyi tanácsadók ne találnák meg menten a tromfot.

Ha a kormány - hisz tervének veleje a munkahelyek megőrzése - a vállalatoknak heti egynapi munkabért kifizetne, hogy azok ne küldjék el a dolgozókat, biztosan tudnunk (tudnia) kéne, hogy ez nem matt hülyeség-e (annak tűnik). Aztán tudni kéne azt is, hogy az erre szánt 30 milliárd forint mire lesz elég, és nem ablakon kidobott pénz-e, mert a munkásokat előbb-utóbb úgyis elküldik, vagy e nélkül se küldenék el őket; és meg kéne alkotni egy csalásbiztos kifizetési szisztémát is. A lakás- és gázártámogatások levágása bizonyosan hamar tető alá hozható: de ha a szociálpolitikai támogatásokat valóban a rászorultsági elv alapján akarná újraszabályozni a kormány, akkor épp azokkal a dilemmákkal találná szembe magát, amelyekkel az előző, meg azt megelőző sem bírt dűlőre jutni. Lehet-e a jövő hét végéig, vagy júniusig felépíteni néhány száz bölcsődét?

Ezek nem két hét vagy két hónap alatt elintézhető dolgok - normális esetben sem. Sokról közülük évek óta vita folyik, sokról még az sem, és szóhoz sem jutnánk a meglepetéstől, ha a Bajnai-kormány hirtelen kész hatástanulmányokat, modelleket, kifogástalan törvényjavaslatokat rántana elő. Az ingatlanadót 2006 óta hol épp megpróbálja a kormány bevezetni, hol megfúrja a szocpárt. Közben még kitalálni sem nagyon sikerült. Most menni fog - két hónap alatt?

De nem csak az időről meg a magyar államigazgatás képességeiről beszélünk. Politikáról beszélünk - ha egyszer a magyar parlament nem mondott le arról a jogáról, hogy az őáltala elfogadott törvények legyenek hatályosak ebben az országban. A Bajnai-kormány épp olyan politikai (és nem "szakértői") kormány, mint az elődje volt, meg annak az elődje, meg annak az elődje. A parlamenti többség felhatalmazásával cselekszik. És ugyanolyan tehertételeket cipel.

E pillanatnyi szélcsendben, a kormány megalakulása és a "részletes igazgatási intézkedési terv" közzététele közti napokban még csak sejteni sem sejtjük, hogy mit forr az idő méhe - a következő két hét. Hogy készül-e valami egyáltalán. De ez a szélcsend nem tarthat sokáig. Az EP-választás utánig bizonyosan nem. És a küldetés majdnem lehetetlennek tűnik - másfél hónap alatt elvégezni évek el nem végzett munkáját. Akkor pedig nem marad más választása Magyarországnak: szeptemberben választani fog.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.