Mire hármat számolok

Publicisztika

Szigorú határidőket szabott a Bajnai-kormány a másfél hete elfogadott válságkezelő programjában. E héten le kéne tenni az asztalra a "részletes igazgatási intézkedési tervet" (bármi is az); május közepéig az Országgyűlésnek el kell fogadnia "az azonnali válságkezelésre vonatkozó előterjesztéseket"; a többi ráér a tavaszi ülésszak végéig, június 15-ig.

Szigorú határidőket szabott a Bajnai-kormány a másfél hete elfogadott válságkezelő programjában. E héten le kéne tenni az asztalra a "részletes igazgatási intézkedési tervet" (bármi is az); május közepéig az Országgyűlésnek el kell fogadnia "az azonnali válságkezelésre vonatkozó előterjesztéseket"; a többi ráér a tavaszi ülésszak végéig, június 15-ig.

Hogy hogy a ménkűbe fog ez sikerülni, lélegzet-visszafojtva figyeljük: különösen, hogy már a Rövid távú válságkezelés c. fejezet is olyan ötleteket vonultat fel, amelyek megvalósítását békeidőben hónapokon át tartó fontolgatás, egyeztetés, törvényírás, alkotmánybírósági kontroll, végrehajtási utasítások, minisztériumi rendeletek körmölése előzné meg. Nyilván a 13. havi nyugdíj elvételét egy tollvonással meg lehet oldani, de mit kezdjünk azzal, hogy a kormány a bankokat akarja rávenni a devizahitelesek megsegítésére? Mi lesz, ha a bankok nem akarják? Vagy hogy kifizetné azon lakáshitelesek tartozásait, akik önhibájukon kívül elvesztették a munkahelyüket? Mennyi idő lehet ennek a részleteit kitalálni, és felállítani egy működő rendszert?

És ugyanígy: az áfabuherálás azonnal hatályosulhat, és az szja-sávok tologatása is elvégezhető hamar. De ha a kormány akár csak jövő év elejétől bevezetné az ingatlanadót (mint az feltett szándéka), üdvös lenne tudnia, hogy miről beszél, mennyi pénzről - ahhoz, hogy az adóalap nagyságáról, az adó mértékéről és sávjairól, az ingatlanbecslés módszereiről, az ellene való jogorvoslat lehetőségeiről dönteni tudjon. Dettó "az adóparadicsomba menekített jövedelem és vagyon adóalapba vonása" programpont - bajosan hinnénk, hogy a törvény szerzője június 15-ig olyan megoldással bírna előállni, amire az offshoringra szakosodott pénzügyi tanácsadók ne találnák meg menten a tromfot.

Ha a kormány - hisz tervének veleje a munkahelyek megőrzése - a vállalatoknak heti egynapi munkabért kifizetne, hogy azok ne küldjék el a dolgozókat, biztosan tudnunk (tudnia) kéne, hogy ez nem matt hülyeség-e (annak tűnik). Aztán tudni kéne azt is, hogy az erre szánt 30 milliárd forint mire lesz elég, és nem ablakon kidobott pénz-e, mert a munkásokat előbb-utóbb úgyis elküldik, vagy e nélkül se küldenék el őket; és meg kéne alkotni egy csalásbiztos kifizetési szisztémát is. A lakás- és gázártámogatások levágása bizonyosan hamar tető alá hozható: de ha a szociálpolitikai támogatásokat valóban a rászorultsági elv alapján akarná újraszabályozni a kormány, akkor épp azokkal a dilemmákkal találná szembe magát, amelyekkel az előző, meg azt megelőző sem bírt dűlőre jutni. Lehet-e a jövő hét végéig, vagy júniusig felépíteni néhány száz bölcsődét?

Ezek nem két hét vagy két hónap alatt elintézhető dolgok - normális esetben sem. Sokról közülük évek óta vita folyik, sokról még az sem, és szóhoz sem jutnánk a meglepetéstől, ha a Bajnai-kormány hirtelen kész hatástanulmányokat, modelleket, kifogástalan törvényjavaslatokat rántana elő. Az ingatlanadót 2006 óta hol épp megpróbálja a kormány bevezetni, hol megfúrja a szocpárt. Közben még kitalálni sem nagyon sikerült. Most menni fog - két hónap alatt?

De nem csak az időről meg a magyar államigazgatás képességeiről beszélünk. Politikáról beszélünk - ha egyszer a magyar parlament nem mondott le arról a jogáról, hogy az őáltala elfogadott törvények legyenek hatályosak ebben az országban. A Bajnai-kormány épp olyan politikai (és nem "szakértői") kormány, mint az elődje volt, meg annak az elődje, meg annak az elődje. A parlamenti többség felhatalmazásával cselekszik. És ugyanolyan tehertételeket cipel.

E pillanatnyi szélcsendben, a kormány megalakulása és a "részletes igazgatási intézkedési terv" közzététele közti napokban még csak sejteni sem sejtjük, hogy mit forr az idő méhe - a következő két hét. Hogy készül-e valami egyáltalán. De ez a szélcsend nem tarthat sokáig. Az EP-választás utánig bizonyosan nem. És a küldetés majdnem lehetetlennek tűnik - másfél hónap alatt elvégezni évek el nem végzett munkáját. Akkor pedig nem marad más választása Magyarországnak: szeptemberben választani fog.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.