Martin Vladimirov – Isaac Levi

Nem a pénz számít

Miért ragaszkodik Magyarország és Szlovákia az orosz olajhoz és gázhoz?

Mérföldkőhöz érkezett az Európai Unió az orosz energiahordozókhoz fűződő viszonya tekintetében: május elején az Európai Bizottság bejelentette, hogy legkésőbb 2027 végéig minden uniós tagállamnak le kell válnia az orosz olajról, földgázról és nukleáris fűtőanyagról. Ha ez megvalósul, az energiaellátás megszűnik politikai fegyverként működni az oroszok kezében. A kérdés az, hogy Magyar­ország és Szlovákia hajlandó lesz-e ebben együttműködni – az elmúlt években tanúsított magatartásuk ugyanis ennek éppen az ellenkezőjét sugallja.

Nem adják

Az Európai Unió a 2022-ben elfogadott hatodik szankciócsomag részeként Magyarország, Szlovákia és Csehország számára mentességet biztosított az orosz nyersolaj importjának tilalma alól. Ezek a tengerparttal nem rendelkező országok továbbra is vásárolhattak orosz vezetékes nyersolajat, annak ellenére, hogy 2022 decemberében általános uniós embargó lépett életbe a tengeren szállított orosz olajra vonatkozóan. Ezért cserébe az EU elvárta, hogy ez a három ország fokozatosan csökkentse a függőségét Oroszországtól. Csehország meg is kezdte leválását az orosz kőolajról, Magyarország és Szlovákia azonban nem. Épp ellenkezőleg: a mentességüket alkudozásra használták. A további szankciók vétózásával fenyegetőztek, és azt követelték, hogy továbbra is importálhassanak orosz energiát, illetve ragaszkodtak az ukrajnai tranzit zökkenőmentes fenntartásához. Magyarország és Szlovákia magatartása rendre gyengítette az EU Ukrajnával kapcsolatos egységes pozícióját, és aláásta az Oroszországgal szemben alkalmazott szankciók koherenciáját.

A két ország ragaszkodása az orosz nyersolajimporthoz annál is kiábrándítóbb, mert valójában sem technikai, sem gazdasági okok nem indokolják, hogy továbbra is kivételes bánásmódban részesüljenek. E két országba – némi leegyszerűsítéssel – két csőkígyón keresztül érkezik a nyersolaj: Ukrajna felől a Barátság, illetve Horvátország felől az Adria vezetéken. Az utóbbit a horvát állami tulajdonú Janaf vállalat üzemelteti, az Adriai-tenger partjáról ezen szállítják a nem orosz eredetű nyersolajat.

Bár az EU azzal a feltétellel engedélyezte Magyarország és Szlovákia átmeneti mentességét a szankciók alól, hogy azok csökkentik függőségüket az orosz nyersolajtól, egyik ország sem tett erőfeszítéseket ennek érdekében. Sőt, Magyarország még növelte is az orosz nyersolaj arányát: míg Oroszország ukrajnai inváziója előtt az importált olajnak csak 61 százaléka érkezett Oroszországból, 2024-re ez az érték 86 százalékra nőtt. Szlovákia esetében a tendencia ugyan ezzel ellentétes volt, de tavaly év végére az ország lényegében ugyanezt az arányt produkálta. (Lásd az 1. sz. ábrát.)

A két ország nyersolajimportja az ukrajnai invázió kezdete óta 5,4 milliárd euró adóbevétellel gazdagította a Kremlt. Jól érzékelteti az összeg súlyát, hogy ez 1800 Iszkander-M rakéta beszerzési költségének felel meg – ezt a fegyvert az ukrán infrastruktúra és civilek elleni támadásra használják.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.