Nemzeti sztriptíz - Hogyan dobja Orbán a kukába az Alkotmányt?

  • Unger Anna
  • 2008. október 9.

Publicisztika

Alig csengett le a közbeszédben a "szakértői kormány" fantázianevű, a valóságban nem létező lelemény, máris itt van előttünk a következő nettó marhaság: a Fidesz pártelnöke szerint a parlamentnek szavaznia kell a kormányfő augusztus végén publikált Megegyezés című írásáról. Orbán Viktor jogvégzett ember, aki számos alkalommal esküdött már fel a Magyar Köztársaság alkotmányára - most viszont úgy tűnik, e jogszabály már nem sokat jelent az államférfiú számára. Unger Anna

Alig csengett le a közbeszédben a "szakértői kormány" fantázianevű, a valóságban nem létező lelemény, máris itt van előttünk a következő nettó marhaság: a Fidesz pártelnöke szerint a parlamentnek szavaznia kell a kormányfő augusztus végén publikált Megegyezés című írásáról. Orbán Viktor jogvégzett ember, aki számos alkalommal esküdött már fel a Magyar Köztársaság alkotmányára - most viszont úgy tűnik, e jogszabály már nem sokat jelent az államférfiú számára.

Orbán álláspontja nem meglepő: tudjuk, szerinte a nemzet a test, a köztársaság pedig csak a ruha rajta. Az sem titok, hogy a közvélemény-kutatások szerint ma legnépszerűbb párt elég régóta elég sokat tesz azért, hogy a nemzet testén lévő ruha eltávolítása, a nemzeti sztriptíz megkezdődjön: háromhetenkénti parlamenti ülésezések, vizsgálóbizottságok működésének ellehetetlenítése, 72 órás ultimátum, hogy csak néhányat villantsunk fel a mögöttünk hagyott évtizedből. E sor újabb eleme a Megegyezéssel kapcsolatban nyakra-főre hangoztatott állítás: hogy ti. a publikáció a kisebbségi kormány programja. Ezért is kezdeményezte szeptember 15-én a Fidesz-KDNP két frakcióvezetője, hogy a cikket a parlament vegye napirendre és szavazzon róla.

Elképzelhető, hogy azért marad e pártelnöki állítás a nyilvánosságban szó nélkül, mert mindenki tudja, hogy ez

alkotmányos nonszensz

De tartok tőle, hogy nem erről van szó - holott a Megegyezésről mint a kisebbségi kormány programjáról szóló parlamenti szavazás kezdeményezésével a Fidesz sajtpapírként gyűri össze az Alkotmányt, s dobja elegáns, jól célzott mozdulattal a kukába.

Az, hogy a Fidesz lépten-nyomon a kormány illegitim voltát hangsúlyozza, nem meglepő; ehhez még csak kisebbségi kormánynak sem kell lenni, elég, ha nem ők vannak kormányon. Az sem véletlen, hogy a kisebbségi kormányzás kezdete óta a bizalmi szavazást követelik a miniszterelnöktől - mivel ők maguk megbuktatni nem tudják, ezért azt várják el, hogy a kormányfő maga kövessen el nyilvános harakirit a T. Házban. Most viszont egy lépéssel tovább mentek: a kormányfő publikációját kinevezték a kisebbségi kormány programjának, és erről kvázi bizalmi szavazást kezdeményeznek a parlamentben - amivel semmibe veszik a hatályos Alkotmánynak a kormányzatról szóló előírásait.

Az Alkotmány értelmében egy kormánynak, legyen az többségi vagy kisebbségi, addig van legitimációja, amíg egy másik kormány le nem váltja. Az ellenzéknek vannak eszközök a kezében: a konstruktív bizalmatlansági indítvány vagy a parlament feloszlatásával egy előre hozott választás, s ezt követően az új kormány megalakítása. Az elsővel még nem próbálkoztak, a második pedig a liberálisok ellenállásán bukott meg.

Amire a Fidesz most készül, az nem más, mint az Alkotmány negligálása. Orbánék azt állítják, hogy a kormányfő augusztus végi cikke a kisebbségi kormány programja, melynek parlamenti támogatottságát egy szavazás erejéig le kell mérni. Pedig - hangsúlyozzuk, hogy jogvégzett és az alkotmányos előírások ismeretével rendelkező emberekről beszélünk - tudniuk kell: azzal, hogy májusban a koalíció felbomlásával a kormány elveszítette stabil parlamenti többségét, sem de facto, sem de jure nem alakult új kormány. Pontosan ezért új programra sincs szükség - és ami még fontosabb, erre alkotmányos kényszer, kötelezettség sincs.

Ezzel szemben a pártelnök vezényletével a Fidesz és a KDNP frakcióvezetői a miniszterelnök helyett (!) benyújtottak egy Gyurcsány által írt dokumentumot, amiről ők azt állítják, ez a kisebbségi kormány programja. Ennyi erővel Gyurcsány május óta adott nyilatkozatait vagy

blogbejegyzéseit

is szavazásra lehetne bocsátani, akár hetente is, derüljön csak ki, hogy megvan-e a parlamenti többség Totó kutya élelmezése mögött, avagy netán már az is felhatalmazás nélkül történik.

Egyébként minden ellenkező híreszteléssel szemben van precedens Magyarország politikatörténetében a kisebbségi kormányzásra: mily' sorsszerű egybeesés, éppen Orbán Viktor volt az, aki a kisgazdapárt sikeres felszalámizása után, 2001-től hónapokon át de facto kisebbségben kormányzott - az általa most leszólt "kicsinyes politikai pókerjátszmák" eszközével, egyéni megállapodások sorával, s nem utolsósorban a MIÉP hathatós közreműködésével. Érdekes módon az akkori miniszterelnöknek eszébe sem jutott semmiféle új kormányprogramot a parlament elé vinni - igaz ugyan, hogy az ellenzék sem kezdeményezte, hogy Orbán szokásos szerda reggeli rádióbeszédeit szavazásra bocsássák az Országgyűlésben. Másrészt Orbán előrelátó volt: még mielőtt kisebbségi helyzetbe kormányozta magát, az államháztartási törvény meglehetősen konkrét előírásait figyelmen kívül hagyva kétéves költségvetést fogadtatott el a parlamenttel. Így megelőzte azt a helyzetet, hogy egy "polgári" kormány a szélsőjobb szavazataira támaszkodva élje túl a lényegében egyetlen tétre menő parlamenti szavazást.

Amit most a jobboldal, élén Orbánnal a Megegyezés parlamenti szavazásával tervez, az nem más, mint a nemzet testén lévő ruhaneműk fokozatos eltávolításának újabb szakasza. Mindenki, aki javaslatát értelmes felvetésnek tartja és a parlamenti szavazást támogatja, vagy ne adj' isten ezen a szavazáson esetleg még meg is nyom valamilyen gombot, nem tesz mást, mint elfogadja a Fidesz vezérének az alkotmányos renddel teljességgel szemben álló logikáját. Vagy mondjuk úgy, részt vesz az Orbán-féle nemzeti sztriptízben, amely az egyébként is egyre rongyosabb tavaszi-őszi Köztársaság-kollekciót rángatja le a nemzet testéről. A végén itt állunk pucéran, miközben már nyakunkon a tél.

A szerző politológus, a Progresszív Intézet vezető elemzője.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”