Önkormányzati állásfoglalás a „menekülthordák” ellen

Publicisztika

Gyula ugyan határváros, de arrafelé nagyítóval kell keresni a migránsokat. Nem csak a plakátokon zajlik a hangulatkeltés az október 2-i „kvótareferendum” előtt.

A fideszes többségű önkormányzatok februártól sorra elfogadták a „Magyarországot érintő kényszerbetelepítésről” szóló „állásfoglalást”. (Amelynek épp úgy nincs jogi következménye, mint az októberi népszavazásnak. És épp úgy nincs értelme, sem egyiknek, sem másiknak.) Gyula fideszes vezetésű önkormányzata jó negyedévet kivárt, s az utolsó pillanatban hozta be ezt az előterjesztést a városi döntéshozó fórum elé. Kétszeresen is az utolsó percben: egyrészt addigra ezt már majdnem mindenütt átverte a narancssárga többség. Másrészt az ülés előtti utolsó minutumban osztották szét a határozati javaslatot is tartalmazó állásfoglalást, kész helyzet elé állítva a nem vezényszóra gombnyomogató képviselőket (akik nincsenek sokan).
Az összképbe némiképp bezavart azonban a Gyulai Határrendészeti Kirendeltség szokásos évi beszámolója. Az ebben foglalt szakmai helyzetelemzés, okfejtés és következtetés éles ellentétben állt az emberek legaljasabb indulataira és ösztöneire apelláló, kormányhűséget fogadó „állásfoglalással”. És köszönő viszonyban sincs a nem kis részben a kormány gerjesztette menekült- és migránskérdéssel.
A magyar–román határszakaszt közel 90 kilométeren védő szerv beszámolójából ugyanis kiderült: 2014-hez képest az illegális migráció mindössze 4 (!) fővel nőtt 2015-ben. Hogy jól értsük: ahhoz a 2014-hez képest nőtt néggyel, amikor még a Fidesz vezette kormány sem tudott a migrációról, s vele együtt a modern kori népvándorlásról. A kormánypropagandából pedig úgy tudjuk, hogy mindez 2015-ben már tombolt; akkor tehát, amikor néggyel több migráns és menekült érkezett ezen a hosszú határszakaszon.
Talán még ennél is mellbevágóbb, hogy a Gyulai Határrendészeti Kirendeltség adatai és összegzése szerint az illegális határátlépők majd’ kétharmada román állampolgár volt, a fennmaradó részen pedig bolgárok, magyarok és törökök osztoztak. Sehol egy szír, egy afgán, egy jemeni, egy líbiai, egy eritreai. Vagyis ezen a szakaszon nincs semmiféle, a kormány értelmezése szerinti migránsveszély. Pedig a magyar–szerb határon épült kerítés után komolyan fölmerült annak a lehetősége, hogy kerítést húznak a magyar–román szakaszon is. Nem mellesleg, látjuk, hogy a déli határon álló kerítés semmit nem oldott meg.
Mindez nem zavarta a többségben lévő fideszes gyulai döntéshozókat és csatolt részeiket (a Jobbikot és az ún. „civileket”). Görgényi Ernő polgármester hordákról, egyik alpolgármestere – minden konkrétum nélkül – a nyugat-európai városokban dúló állandósult erőszakról beszélt. A háború, a pusztulás elől menekülő, életüket mentő asszonyokról, gyermekeikről, idős emberekről és fiatal férfiakról van szó – vetettem közbe.
A kormány népszavazási kezdeményezését támogató gyulai önkormányzati „állásfoglalás” jókora logikai bukfenccel ajándékozza meg olvasóját. A békési fürdővárost – okkal – „nyitott, befogadó közösségnek” nevezi, ahol „tudjuk, hogyan lehet a tisztelet kultúrája jegyében békességben együtt élni más nemzetiségű vagy vallású emberekkel és közösségekkel”. Ám ebből azt a következtetést vonja le, hogy elutasít minden segítségnyújtást és együttműködést „a menekülő emberekkel”. Arra az „állásfoglalás” szót sem veszteget, hogy Magyarország közel 3 ezer településének összesen 1294 embert kellene ideiglenesen befogadni. Így még az sem biztos, hogy átmenetileg közülük bárki is Gyulára kerülne.
Keresztényi szeretetből, segítségnyújtásból, együttműködésből és szolidaritásból leszerepelt a gyulai képviselő-testület. Egy ellenében mindenki a durva és nem magyarázható elutasításra voksolt.

A szerző volt újságíró kollégánk, jelenleg az Együtt gyulai önkormányzati képviselője.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.