Ösvénytaposók

Publicisztika

Újpesten, az egykori Úttörőházban választási gyűlést tart Kiss Péter. A tét nagy, mi lesz a szocialistákkal a következő parlamentben. Kiss kitesz magáért. Kiváló, éleslátó politikai előadást tart, nem kendőzi el a hibákat, s felvázol egy még soha nem hallott, holtbiztos programot az ország számára. Taps. A levezető elnök biztatja a csekély számú egybegyűltet, kérdezzetek bátran! Az első sorban felemelkedik valaki, tessék már megmondani nekünk, úgy is, mint pártja egyik vezető budapesti politikusa, hogy ki ez a Hagyó Miklós? És miért kéne nekünk azokra szavazni, akik vele vannak? Mit mond rá Kiss Péter?

Újpesten, az egykori Úttörőházban választási gyűlést tart Kiss Péter. A tét nagy, mi lesz a szocialistákkal a következő parlamentben. Kiss kitesz magáért. Kiváló, éleslátó politikai előadást tart, nem kendőzi el a hibákat, s felvázol egy még soha nem hallott, holtbiztos programot az ország számára. Taps. A levezető elnök biztatja a csekély számú egybegyűltet, kérdezzetek bátran! Az első sorban felemelkedik valaki, tessék már megmondani nekünk, úgy is, mint pártja egyik vezető budapesti politikusa, hogy ki ez a Hagyó Miklós? És miért kéne nekünk azokra szavazni, akik vele vannak? Mit mond rá Kiss Péter?

Az eddig leírtak egy közeljövőben játszódó sci-fi kezdő részletei, még mi sem ismerjük a folytatását. Annyit tudunk, hogy a hetek-hónapok óta tartó penetráns BKV-botrány alatt a Magyar Szocialista Párt egy vak hangot sem szólt arról, hogy ki ez a Hagyó Miklós, és terheli-e felelősség a történtek miatt, ha már egyszer ő volt a vállalatot felügyelő főpolgármester-helyettes ebben az istenverte városban. S miért kellett ebbéli feladatait egyszer csak átvennie városházi kollégájának? Tényleg minden rendben van vele?

Nem, az MSZP nemhogy egy árva szót nem szólt, de jóváhagyott egy példátlan fürgeséggel (már 2009 tavaszán) összeeszkábált fővárosi listát a jövőre esedékes törvényhozási választásokra, melyen tuti befutó helyre tette valaki (gyaníthatóan magamaga) Hagyó Miklóst.

Van tehát egy fő az MSZP-ben, akiről ma a közvélemény annyit tud biztosan, hogy a felügyelete alatt álló állami nagyvállalatnál zsákszámra fizettek ki jogtalan végkielégítéseket és kamu alvállalkozói pénzeket. Ám ez a valaki olyan sokat tud, hogy biztos befutó helyen várja a parlamentbe jutást. Akkor legalább azt megmondhatná a tisztelt MSZP, hogy mit tud ennyire Hagyó? Nem mintha maga Hagyó Miklós sokat fárasztotta volna magát azon, hogy tájékoztassa a közvéleményt arról, mi módon is lehetett kilopni a BKV-tól azt a sok pénzt. Adott egy semmitmondó interjút a Népszabadságnak, s annyi. Kussol Hagyó, kussol az MSZP.

Pedig nem kéne. Mert ezzel a nagy fekáliakupaccal, ami csak ebben az ügyben, csak eddig kibukott az orrunk alá, evvel nekivágni az utolsó szavazói bástyának tartott fővárosban, biztos bukta az MSZP-nek. Ami persze még csak hagyján lenne, hisz speciel Hagyó Miklósért és rejtegetőiért ugyan kinek fájna a szíve?

De az MSZP ma nem csupán Hagyó Miklós fedőszerve. Nem túl boldogító állapot, de most épp az van, hogy a magyarországi baloldalt a szocpárt képviseli, helyes lenne ehhez tartani magukat, s észrevenni a rájuk háruló felelősséget. Ahány nappal, héttel tovább tűri el a szocialista párt, hogy tisztázatlan lopási ügyek érintettjei fémjelezzék a jövőre vonatkozó elképzeléseit, annyival több jobbikos, gárdás, ilyen-olyan fél- és egész náci fog minden fórumon szerephez jutni Magyarországon. Annyival több fog legitimációt szerezni. Miattuk, Hagyó és a csendes MSZP miatt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.