Populista pingpong

  • 2004. szeptember 23.

Publicisztika

A Gyurcsány Ferenc belengette bankadó sokféleképpen értékelhetõ (szakmai interpretációját lásd a 16. oldalon), most csak azzal a hatással foglalkozunk, amit a bejelentés a politikai erõtérben váltott ki. Noha az ötlet célja nyilvánvaló (a méretes hiánnyal küszködõ államnak nagy és biztos bevételre van szüksége anélkül, hogy a lakosság terheit növelné, legalábbis közvetlenül), s különösebben eredetinek sem mondható (a közelmúltban Kökény Mihály egészségügyi miniszter próbálta feltölteni az üres gyógyszerkasszát a gyártók profitjának a rovására, míg pár éve, egy árvíz után Orbán Viktor szeretett volna a biztosítók zsebében matatni), jól érzékelhetõ zavart okozott az ellenzék soraiban. Gyurcsány a Fideszre emlékeztetõ módon indította (bankár- és gazdagellenes húrok rezgetése) s folytatta akcióját (az OTP Bank elnök-vezérigazgatójának dörgedelme után nem visszakozott, hanem legyintett, és megerõsítette szándékát), ami ellenfeleit szemmel láthatóan felkészületlenül érte.

A Gyurcsány Ferenc belengette bankadó sokféleképpen értékelhetõ (szakmai interpretációját lásd a 16. oldalon), most csak azzal a hatással foglalkozunk, amit a bejelentés a politikai erõtérben váltott ki. Noha az ötlet célja nyilvánvaló (a méretes hiánnyal küszködõ államnak nagy és biztos bevételre van szüksége anélkül, hogy a lakosság terheit növelné, legalábbis közvetlenül), s különösebben eredetinek sem mondható (a közelmúltban Kökény Mihály egészségügyi miniszter próbálta feltölteni az üres gyógyszerkasszát a gyártók profitjának a rovására, míg pár éve, egy árvíz után Orbán Viktor szeretett volna a biztosítók zsebében matatni), jól érzékelhetõ zavart okozott az ellenzék soraiban. Gyurcsány a Fideszre emlékeztetõ módon indította (bankár- és gazdagellenes húrok rezgetése) s folytatta akcióját (az OTP Bank elnök-vezérigazgatójának dörgedelme után nem visszakozott, hanem legyintett, és megerõsítette szándékát), ami ellenfeleit szemmel láthatóan felkészületlenül érte. A legnagyobb ellenzéki párt pillanatnyi zavara, mint általában minden más érzelmi állapota is, hûen tükrözõdött a Magyar Nemzet címlapján: a hét végi tökös "Megszorítás, banki tiltakozás" szalagcímét keddre az ötlet életképességét sugalló "Egyetértés a bankok adójáról" felirat váltotta. Ebbõl is látható: a Fidesz jelenlegi álláspontja az, hogy a bankadó támogatható. Persze az összkép és az irány még korántsem világos: mi sem mutatja ezt jobban, mint hogy a Nemzet vezércikke Gyurcsány mellett végsõ soron lepopulistázta a Fideszt is. (Csak baj ne legyen belõle!)

Hogy Gyurcsányék ötlete a pénzügyi vállalkozásokat sújtó magasabb (16 helyett 24 százalékos) társaságiadó-kulcs bevezetésérõl valóban egy új társadalom- és gazdaságpolitika nyitánya-e, mint azt egyik-másik baloldali kommentár sejteti, arról korai volna nyilatkozni - a lépés hordereje és sebessége közötti fordított arányosság mindenesetre nem vall kiérlelt koncepcióra. Az viszont világos, hogy Gyurcsány retorikailag ügyesen manõverezett és lépéselõnybe került: a Fidesz orrát saját demagógiájába verte bele, mondván, az eddig bankárkormányozók döntsék el, hogy kívánnak-e az új kormány bankárellenzéke lenni. Dehogy kívánnak: a mindig riposztkész Rogán Antal is kénytelen volt azt mondani, hogy végre egy jó ötlet a kormánytól, még ha megszavazni, fájdalom, várhatóan nem is tudják majd (az adóváltozásokról, amiknek a többi elemét a Fidesz nem támogatja, egy csomagban szavaz a Ház).

Mindez mulatságos is lehetne a kívülálló számára, de legalább két okból nem az. Egyrészt újból, immár sokadszor kiderült, hogy az ellenzékbe került Fidesznek az égvilágon semmi sincs a tarsolyában: képtelen üdvtörténeti szerepébõl kiszabadulni és a valóságról beszélni. Orbánék ciklusbeli teljesítménye igen röviden összefoglalható: a kormány népboldogító (az államháztartást évekre taccsra tévõ) száz napját lelkesen megszavazták, majd hõbörögtek a túlköltekezés miatt, s a módi a jelek szerint nem változik. Gyurcsányról pedig kiderült, hogy egy kis populizmusért nem megy a szomszédba: s ha elõdjétõl örökölt mozgástere jószerivel néhány négyzetcentiméterre szûkült is (úgy stabilizálni a költségvetést, hogy közben a választói rokonszenv erõsödjék), aggasztó volna, ha a siker zálogát a mostanihoz hasonló akciókban látná.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.