Sarkozy visszatér, mint a szél!

  • Ara-Kovács Attila
  • 2015. március 28.

Publicisztika

Hollande nem populista, de igazán tehetségesnek sem mondható. Nicolas Sarkozy tehetséges politikus, ezért populizmusát sem vetik a szemére.

Míg a világ megkönnyebbülve vette tudomásul, hogy a múlt vasárnap lezajlott francia helyhatósági választások első fordulóján „vége szakadt a szélsőjobb győztes előretörésének”, addig Franciaország korántsem ennyire optimista. Ott inkább úgy fogalmaznak, hogy „beágyazódott a Nemzeti Front”, „permanens része lett a politikai életnek”.

Sarkozy, a válság része

Nos, a Marine Le Pen által vezetett párt már egy ideje tényleg meghatározó szerepet játszik, működése éppúgy hatással van a demokratikus jobboldal, mint ahogy a töredezett és ideológia nélküli baloldal dolgaira is: minduntalan valamilyen együttműködésre készteti a jobb- és a baloldalt.

A Nemzeti Front persze maga is állandóan változik; már korántsem mutat olyan radikalizmust, mint az alapító, Jean-Marie Le Pen idején, ugyanakkor a nem francia identitású francia polgárokkal szembeni politikája, szofisztikált rasszizmusa és Vlagyimir Putyin Oroszországához fűződő gyanús kapcsolatai egyre nagyobb gondokat okoznak a francia nemzetbiztonságnak is.

Ami múlt vasárnap lezajlott, s a sejtés, hogy jövő vasárnap, a választások második fordulóján milyen eredmény születik majd, ismét csak azt bizonyítja: Párizs képtelen megküzdeni az elmúlt húsz évet eluraló saját válságával. Az utóbbi évtized reformimpotenciája ellehetetlenítette az alsóbb osztályok, de még a középosztály társadalmi helyzetét is, s teljes mértékben tönkretette polgárai ideológiai tájékozódását.

Nem vitás, Nicolas Sarkozy visszatérte némi vigaszt jelent a tökéletesen ötlettelenné vált francia közélet számára. Nem hagyható persze figyelmen kívül, hogy újbóli feltűnése is csak a válság része.

Azok a boldog hetvenes évek

A lakosság a vártnál nagyobb aktivitást mutatott, mintegy 50 százalékos volt a részvétel, ami azért még mindig alacsonynak számít, legalábbis a nyugati demokráciákhoz viszonyítva. A centrista jobboldal (UMP) 30,3, a Nemzeti Front 25,9, a szocialista párt pedig 21,3 százalékot szerzett. A 101 francia megye közül 61 ma még baloldali kézben van, de az előrejelzések szerint ezek közül legalább harmincat elveszít majd jövő vasárnap. Ez egy fontos előrelépés a konzervatív UMP (Union pour un Mouvement Populaire) számára, már csak azért is, mert a helyhatósági befolyás nyilvánvaló hatalmi értékén túl ez megelőlegezheti a jobboldali győzelmet a 2017-ben sorra kerülő elnökválasztáson. (Hogy a 2016-ban tartandó jobboldali elnökjelölő-versenyben Sarkozynek nem lesz esélyes kihívója, az már ma nagy bizonyossággal kijelenthető.)

Közhelynek számít, hogy a francia baloldal megosztott, s az sem újdonság, hogy komoly ideológiai problémákkal küszködik, nem tud választ adni azokra a kérdésekre, amelyek a legtöbb embert foglalkoztatják. Például abban a tekintetben, hogy hogyan egyesíthető újra a nemzet, ha annak legalább öt százaléka nem képes magát ma már franciának tekinteni? Mi több, még magánháborúra is kész, hogy e feloldhatatlannak tűnő ellentét miatt elégtételt vegyen, miként történt az a Charlie Hebdo esetében. Képes-e megbékélni a francia polgár azzal a tudattal, hogy nem hazája, hanem épp Németország lett a kontinens vezető állama? Hogyan lehet visszatérni a 70-es, 80-as évek jóléti társadalmának áldásaihoz, esetleg a 60-as években megszerzett francia kultúrfölényhez anélkül, hogy ezért a társadalomnak komoly áldozatokat kelljen vállalnia?

Se ez, se az

Nem mintha e kérdésekre a jobboldalnak lennének hiteles válaszai, de nekik valahogy inkább elhiszi a polgár, hogy hatékonyabbak lesznek. François Hollande-nak viszont egyáltalán nem hiszik el (már akkor sem bíztak benne e téren, amikor 2012-ben megválasztották elnöknek). Hollande nem populista, de minthogy igazán tehetségesnek sem mondható, ezért ezt erényként nem lehet felhozni védelmében. Nicolas Sarkrozy viszont tehetséges politikus, ezért aztán populizmusát sem vetik a franciák a szemére túl gyakran.

A szerző a DK elnökségi tagja.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.