Ver a víz

  • 2002. május 23.

Publicisztika

A vasárnapi, Kőér utcai események tanulsága a következő: nincs remény.

n A vasárnapi, Kőér utcai események tanulsága a következő: nincs remény.

Van egy dolog, amiben tök jók vagyunk. Egy sportág, nagy hagyományokkal, nagy egyéniségekkel, nagy kultúrával. Ez a hagyomány folyamatosan újratermeli magát, az évtizedek alatt felhalmozott tudás, szakértelem, elkötelezettség időről időre nagy eredményeket szül. Van egy élő kultúra és egy élő közösség, az edzőké, a játékosoké, a szurkolóké, amely képes nagy teljesítményekre. Egy sport, a póló, amit lehet nézni, lehet gyereket kivinni az uszodába, garantáltan világszínvonalú lesz, amit lát. Vannak kiscsávók, akik pólózni akarnak. Nem csak Pesten működik a cucc, komplett vidéki kisvárosok ifjúságának élete kering körülötte, a helyi hősöket az uszodába jár csodálni Szentes és Szolnok népe. Az utóbbi időben akadt rá pénz is, nagy cégek és komoly üzletemberek szálltak be, mert valamiféle felelősséget éreztek a minőség, a hazai gyártmányú világszínvonal iránt, vagy mert úgy gondolták, a presztízsberuházás egyszer majd visszajön. Lett sok jó csapat, és a sok jó mellett egy nagy is: az, amelyik két éve olimpiát nyert. A világ legjobbjai. Akikért még akkor is rajongott egy ország, amikor az Eb-n és a vb-n szívtak.

Kevés ilyen dolog van ebben az országban.

Most mi, akik szerettük mindezt, és büszkék voltunk rá, és szurkoltunk, azt láttuk, hogy a bajnoki döntőn, a sportág legfontosabb hazai eseményén hárman akarják a vízben agyonverni Kiss Gergelyt, Sydney egyik hősét. Azt láttuk, hogy valami érthetetlen, földöntúli gyűlölet és bunkóság lappang a sikerek és az idill mögött.

Fogalmunk sincs, hogy mi történt, hogy valójában miért történt az, ami történt. Tiszteletre méltó pólóveteránok mondanak le további részvételükről a sportágban, és menekülőre fogta a pénz is. Lehet Somossyra, a Vasas edzőjére kenni az egészet, hiszen olyat még tényleg nem látott a világ, hogy egy edző ne csillapítani próbálja verekedő játékosait, hanem egyenesen erre trenírozza és hergelje őket. Lehet az is, hogy Somossy igazat állít, és tényleg elcsalták tőlük a bajnokságot. Sőt még az is előfordulhat, hogy egy szigorú vizsgálat e szörnyű események minden mozzanatára fényt fog deríteni.

De mindez, gyanítjuk, édeskevés lesz. Vári Attila, a Vasas olimpiai bajnoka vasárnap a medence szélén zokogva tördelte a kezét, miközben válogatott-társait saját csapattársai ütötték. Mindenkinek, akinek bármi köze volt a múlt szombati és vasárnapi eseményekhez, magába kell szállnia, és sírva kéne bocsánatot kérnie tőlünk, egymástól, a sporttól. És aki erre nem hajlandó, azt soha többé nem szabad a medence közelébe engedni. Különben vége a magyar vízilabdának.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.