Vörösödik, nem pirul

  • 2002. november 21.

Publicisztika

Azt mondja Gy. Németh Erzsébet, a fővárosi közgyűlés szocialista frakciójának vezetője - a Népszabadság tudósítása szerint, és nem pont ezekkel a szavakkal -, hogy Demszky Gábornak súlyba kéne helyeznie az arcát, mert Budapest bepirosodott, a választók túlnyomó többsége a kerületekben a szocialistáknak szavazott bizalmat, és - ezt figyeljék - "Demszky a szocialisták támogatása nélkül nem lehetett volna főpolgármester".

n Azt mondja Gy. Németh Erzsébet, a fővárosi közgyűlés szocialista frakciójának vezetője - a Népszabadság tudósítása szerint, és nem pont ezekkel a szavakkal -, hogy Demszky Gábornak súlyba kéne helyeznie az arcát, mert Budapest bepirosodott, a választók túlnyomó többsége a kerületekben a szocialistáknak szavazott bizalmat, és - ezt figyeljék - "Demszky a szocialisták támogatása nélkül nem lehetett volna főpolgármester".

Talán a budapesti választási kampány bokros teendői miatt kerülte el Gy. Németh figyelmét az a tény, hogy a fővárosi szocialisták nem Demszky Gábort támogatták, hogy mást ne említsünk, saját főpolgármester-jelöltet indítottak Demszky Gábor ellenében, és ennél azért vannak hatékonyabb támogatási formák is. Egy bizonyos Gy. Németh Erzsébetet, aki avval kábította saját pártját és azokat a Demszky-szimpatizánsokat, akik az országgyűlési választáson az MSZP-re szavaztak, hogy nem csak ő nyerhet, de jelöltségéből pártja is profitálni fog, mégpedig egy teltebb, pirospozsgásabb közgyűlési frakció képében. Ezzel szemben október végén nem csak Gy. Németh perecelt egy nagyot, de a fővárosi MSZP-frakció is kisebb lett, mint volt az elmúlt négy évben. Azért, mert az áprilisi szocialista szavazók Demszkyt akarták főpolgármesternek, és mert nem tetszett nekik a budapesti MSZP gerillaakciója az SZDSZ és a kormánykoalíció ellen. A fővárosi szocialista szavazók Gy. Némethtel szemben Demszkyt és a fővárosi MSZP-SZDSZ koalíciót ruházták fel legitimitással.

Gy. Némethnek tehát vagy nem tűnt fel, hogy elindult a választáson, és két hónapig nem tudta, hogy hol van és mit csinál, és miért nézi az a sok ember, vagy hazudik. Az effajta nyilvánvaló, bődületes hazugságoknak, amelyekről nem csak a hazugságot hallgató, de a hazugságot mondó is tudja, hogy azok, és utóbbi azt is tudja, hogy az előbbi tudja, hogy ő tudja, kétségtelen hasznuk, hogy hirtelen nem lehet rájuk mit mondani, és így a hazudozót előnyhöz juttatják a vitában. Szerintem az esőt a postás hozza ki, de kíváncsi vagyok a véleményedre.

Mennyit ér egy ilyen hazugság?

Az októberi választáson megbukott Gy. Németh és frakciója, miután ilyen pompásan felhergelték magukat, nem írták alá a koalíciós megállapodást a liberálisokkal, nem választották meg a főpolgármester helyetteseit, majd a fővárosi jobboldali ellenzékkel együtt leszavaztak egy, az Erzsébet téri gödör újrahasznosítására irányuló szabaddemokrata javaslatot. Viszont azt követelik, hogy ők állíthassák a város pénzügyeit és nagyobb beruházásait felügyelő főpolgármester-helyettest (a helyettesek személyére egyébként a főpolgármester tesz javaslatot, és a közgyűlés választja meg őket). A fővárosi MSZP arra, hogy Atkári Jánosnak (aki ezt az állást idáig betöltötte) miért kéne mennie, és hogy mit csinált rosszul, semminő magyarázattal nem szolgált, illetve csak annyival, hogy Atkári biztos nem adna pénzt a jogosítvány megszerzésének ingyenessé tételére, és még néhány hasonló eszement ötletre. Azt sem tették világossá, hogy e posztra miért épp Bakonyi Tibort, az MSZP budapesti gazdasági alelnökét, azaz pénztárnokát, azaz pénzfelhajtóját találták meg. De a főváros kiadásainak felügyeletében, nagy volumenű beruházásainak irányításában és az EU-ból érkező támogatások kezelésében a fővárosi szocialisták képtelenek nem a nagy lehetőséget meglátni. És ez többet ér a város zökkenőmentes működtetésénél (Budapestnek egyelőre nincsenek "miniszterei"), a választók akaratánál, a minimális lojalitásnál, ami elengedhetetlen feltétele lenne a baloldali és a liberális párt együttműködésének. Nem csak a fővárosban, de a kormányban is - és ezért a budapesti MSZP nem csak Demszky, de Medgyessy Péter gondja is.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.