Életkor és politikai hitelesség

  • Mikecz Dániel
  • 2016. március 4.

Liberális szemmel – Republikon

Népszerű vélemény, hogy ifjú politikusok alkalmasak lehetnek arra, hogy megszólítsák a politikából rendre kiábránduló aktuális fiatalokat. De ez nem feltétlenül igaz.

A baloldal 2010-es veresége óta már többször is megjelentek a közéletben kormányellenes tüntetések révén olyan fiatalok, akik nem ok nélkül töltötték el reménységgel a baloldali pártok támogatóinak szívét. Karsay Dorottya még 2011-ben a „Nem tetszik a rendszer” című dala révén lett ismert, és vált a Milla-tüntetések egyik arcává. Több mint öt évvel később az Együtt tiltakozásán tűnt fel a sajtóban kockás inges Jeanne d’Arcnak becézett Kövesdi Veronika. A két időszak között ismerhettük meg a Hallgatói Hálózat, a Középiskolai Hálózat, „Az alkotmány nem játék” aktivistáit. Közülük többen mozgalmárként vagy éppen pártpolitikusként továbbra is aktívan részt vesznek a közéleti vitákban és cselekvésben.

Népszerű vélemény, hogy az ifjú politikusok alkalmasak lehetnek arra, hogy megszólítsák a politikából rendre kiábránduló aktuális fiatalokat. A kortárs politikusok hitelesebbek a fiatalok számára, jobban tudják, hogy milyen problémákkal küzdenek, milyen üzenetekkel szólíthatóak meg. A jelenleg is zajló amerikai elnökválasztás azonban azt mutatja, hogy a nem éppen fiatalos Bernie Sanders különösen népszerű az ún. millenniumi korosztály, tehát az 1980 és 2000 között születettek körében. Az önmagát szocialistának valló 74 éves szenátor ugyanis olyan problémákra mutat rá és olyan megoldásokat kínál, amelyek vonzóak a gazdasági válság során felnőtt, diákhitellel és a foglalkoztatás bizonytalanságával küszködő fiataloknak.

Bernie és rajongói

Bernie és rajongói

 

A hitelesség másik forrása lehet, hogy a fiatal mozgalmárok esetében többnyire feltételezhető, hogy ők még „romlatlanok”, nincsenek sötét ügyeik, nem volt részük semmilyen korrupciós ügyben. Ezt a véleményt gyakran ők maguk is megerősítik a médiában. A 2012–13-as hallgatói tüntetések során gyakran elhangzott az is, hogy az akkori egyetemista generáció már „demokratikus keretek között” nőtt fel, nem cipeli tehát a súlyos kádári örökséget. Tegyük hozzá, ez egyrészt életkor szerinti diszkrimináció, másrészt a társadalmi érték átadása ennél összetettebb folyamatok szerint történik. Mindenesetre az általános meggyőződés az, hogy a fiatal mozgalmároknak érintetlenségük okán nagyobb politikai hitele van, mint az elhasználódott pártok elhasználódott politikusainak.

A politikán kívül is kapcsolódnak olyan másodlagos jelentések a fiatalsághoz, mint a romlatlanság, őszinteség és becsületesség, azonban a közéletben az ilyen konnotációknak mozgósító erejük van. Ezt az erőt már a rendszerváltás során felfedezte magának egy akkori demokratikus ifjúsági mozgalom. Sokan emlékezhetnek még a Fidesznek arra a plakátjára, amelyen egy kedves fiatal pár csókolózik, míg felettük Brezsnyev és Honecker üdvözli egymást elvtársi módon. Tessék választani! A fiatalság ethoszának időtlenségét mutatja az is, hogy az 1990-es években a hazai politikatudományban a Fideszt tekintették a rendszerváltás utáni, posztkommunista nemzedék reprezentatív kisebbségének, amelyik hordozza és kitermeli a generációs tudatot.

false

A társadalmi kötelékek gyengülésének, a gyorsabb kommunikációnak és a magasabb választói elvárásoknak is köszönhető, hogy a pártverseny hitelességi versennyé alakult, azonban a politikai hitelességnek több forrása is van. Ha csak a 2010 előtti politikai tapasztalat hiánya számítana, akkor nem a „régi” baloldali pártok, tehát az MSZP és a DK lennének a legnépszerűbbek a fragmentált demokratikus ellenzéki oldalon. A hitelesség forrása közé tartozik a makulátlan múlt mellett a szakmai kompetencia és az üzenet konzisztenciája is. Ugyanilyen fontos a szociokulturális azonosság, hogy a választó életformája, tapasztalatai, élményei révén közel érezze magához a politikust, de legalábbis ne legyen azoktól teljesen idegen.

Mindezek figyelembevétele nélkül a fiatalítás csak a célját és bázisát nem találó politika újratermelése.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.