Biztonság, privát szféra, család – mit jelent a saját otthon valakinek, aki eddig hajléktalanként élt?

Riport

Hecker Sára Mindenkinek kell egy hely, ahol című fotósorozata a budapesti lakhatási válságot járja körül öt ember történetén keresztül, akik korábban hajléktalanként éltek, de most már mindegyiküknek van saját otthona: négyen szociális bérlakásban, egyikőjük pedig albérletben él.

A lakhatási válság, illetve az ebből következő társadalmi problémák lassanként kezdenek beszivárogni a mindennapi közbeszédbe, de továbbra sincs kellő figyelem fordítva ezekre. Az elmúlt években drasztikusan emelkedtek itthon a lakásárak, mind a vásárlás, mind a bérlés tekintetében. Az Európai Unión belül Magyarországon volt a legnagyobb áremelkedés a 2015-ös adatokhoz mérten: a bérleti díjak majdnem a duplájukra nőttek az elmúlt 10 évben.

Azok az emberek, akik elvesztik a lakhatásukat és szállóra, családok átmeneti otthonába kényszerülnek, nagyon nehezen tudnak kitörni ebből a helyzetből. Sokan intézményről intézményre járnak, mert egyedül nem tudnak annyit félretenni, hogy piaci alapon bérelhessenek lakást. A legtöbbjüknek a szociális bérlakásprogram jelenthet kiutat: e lakások bérleti díja ugyanis töredéke a piaci áraknak.

Azonban a rendszerváltás óta az önkormányzati tulajdonban lévő lakásállomány szinte folyamatosan csökkent, 2022-ben az országos lakásállomány mindössze 2,2 százaléka volt önkormányzati tulajdonú. Tovább növeli a problémát, hogy az önkormányzati lakások egy részét nem szociális alapon adják ki, valamint sok önkormányzati lakás üresen áll leromlott, lakhatásra alkalmatlan állapotuk miatt: ezek felújítása sok pénzt igényel, és gyakran nincs kellő mennyiségű forrás sem ezeknek a lakásoknak a nagyszámú felújítására. Mindezek fényében nem csoda, hogy Budapesten nagyon sokan kényszerülnek hajléktalanságba. A legfrissebb kutatások szerint nagyjából 5000 ember él szállón és mintegy 1500 ember közterületen, fedél nélkül.

A Mindenkinek kell egy hely, ahol című fotósorozat a budapesti lakhatási válságot járja körül öt ember történetén keresztül, akik korábban hajléktalanként éltek, de szerencsére most már mindegyiküknek van saját otthona: négyen szociális bérlakásban, egyikőjük pedig albérletben él. Számos problémával meg kellett küzdeniük, ugyanis segítség nélkül, szociális háló nélkül rettentő nehéz, szinte lehetetlen kitörni a hajléktalanságból.

Voltak köztük, akik több mint 10 évig a kőbányai Terebesi-erdőben éltek egy általuk épített sátorkunyhóban, miközben teljes állásban dolgoztak. Volt olyan, aki anyaként lett hajléktalan, és lakhatása elvesztése miatt elvették tőle a gyermekeit, holott a szegénység miatt elvben nem választhatnának el egy anyát a gyermekétől. Valamint volt köztük olyan is, aki több mint 20 éven át kényszerült a hajléktalanellátó rendszerre támaszkodni, mert a fizetése nem érte el azt a szintet, hogy piaci alapon tudjon lakást bérelni.

A lakásenteriőrök, a személyes tárgyak fényképei és a portrék mind az ő otthonaikban készültek, bemutatva hogyan lakták be bérlakásaikat, valamint az otthon jelentőségét. 

 
A fotósorozat által bemutatott öt ember szinte mind a hajléktalanság megsegítéséért dolgozik jelenleg. Amália mentorként dolgozik az Utcáról Lakásba! Egyesületnél (ULE), valamint A Város Mindenkié (AVM) csoport aktivistája is volt. Miután ismét lett biztos lakhatása, elvégzett két továbbképzést is a témában.
Fotó: Hecker Sára

 
Amália kávéfőzője akkor is vele volt már, amikor még kunyhóban élt.
Fotó: Hecker Sára

 
Klára és párja nem akarták felvállalni az arcukat a hajléktalansághoz kapcsolódó negatív stigmák miatt. A hajléktalanság kriminalizálása óta az előítéletek is erősödtek a hajléktalan emberek irányába.
Fotó: Hecker Sára

 
Kláráék nagyon szeretik a macskákat, ez lakásuk berendezésén is látszik. Van egy saját cicájuk is.
Fotó: Hecker Sára

 
Kláráék nagyon szeretik a macskákat, ez lakásuk berendezésén is látszik. Van egy saját cicájuk is.
Fotó: Hecker Sára

 
Gyula, az Első Kézből a Hajléktalanságról program munkatársa, a Fedél Nélkül önkéntese, volt AVM-es aktivista, valamint az ULE mentora. Gyula már a hajléktalan éveiben is azért küzdött, hogy mindenkinek legyen hol laknia.
Fotó: Hecker Sára

 
Amália pizsamája a szociális bérlakásában. Amikor megkapták a lakást, ő annak örült a legjobban, hogy végre együtt lehet a családja, nem hagynak hátra senkit. 
Fotó: Hecker Sára

 
Gyula álomháza LEGO-ból. Gyula a szabadidejében hatalmas méretű építményeket szokott alkotni LEGO-ból.
Fotó: Hecker Sára

 
Kláráék nappalija a szociális bérlakásukban. Az otthonosság megteremtésének fontos eleme a dekoráció.
Fotó: Hecker Sára

 
Irénke és unokája. Irénke a biztonság meglétét emelte ki, mint saját otthonának legfőbb pozitívuma.
Fotó: Hecker Sára

 
Az olyan hétköznapi dolgok, mint hogy folyik a víz a csapból, vagy hogy van az embernek privát szférája, fel sem tűnik egy átlagembernek addig, amíg meg nem fosztják ettől.
Fotó: Hecker Sára  

 
Karol a papagájukkal.
Fotó: Hecker Sára

 
Gyula albérlete. Sok év hajléktalanszálló után Gyula annak örül a legjobban, hogy saját lakásában végre tud vendégeket fogadni.
Fotó: Hecker Sára

A fotósorozatból kiállítás is nyílt Mindenkinek kell egy hely, ahol címmel a VIII. kerületi Kesztyűgyár Galériában. A kiállítás finisszázsára május 22-én, csütörtökön kerül sor egy kerekasztal-beszélgetés keretében, amely a budapesti lakhatási válságot fogja körüljárni. A beszélgetés meghívott vendégei: Balog Gyula érintett, aktivista, Gegő Virág szociális munkás, az Utcáról Lakásba! Egyesület munkatársa, Jónás Amália érintett, aktivista, valamint Misetics Bálint szociálpolitikus, a főpolgármester lakás- és szociálpolitikai főtanácsadója. További információ itt érhető el!

Hecker Sára Mindenkinek kell egy hely, ahol című fotókiállítása május 23-ig még megtekinthető a Kesztyűgyár Galériában.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).