40!, avagy Véges élet

  • 2017. február 28.

Snoblesse

Orbán Viktor miniszterelnök: „Negyven!” (Taps.)

Mindenkinek megvan a maga 40-es parája, Hollywood nemrég egy egész játékfilmet is szentelt a jelenségnek, s hogy azok is irigyeljék, akik eddig nem tették volna, nemrég megjelent egy kép Leonardo DiCaprióról, rajta a 40. születésnapját ünneplő sztárral, egy csodás tengerparttal és vagy féltucatnyi bombázóval. Stefanovics Angéla, Keszég László, Mészáros Béla és Bánki Gergely azonban nem Leo, hanem a köztünk élő emberek valóságát, az öregedéstől való félelmét járja körül. Az alkotók ígérik: A férfiak szexuális világa után ismét provokatív előadást készítettek.

false

Az alábbiakban egy kis 40-es gyűjtés a produkció jóvoltából:

Rudolf Burbergstein filmrendező: „Az élet egy könyörtelen bokszmeccs, ahol végül mindenkire rászámolják a negyvenet.”

Fabian Delauise-Bartez író: „Negyven előtt a test fiatal, a lélek siheder. Negyven után a test öreg, a lélek érett.”

Kenyeres Ferenc rendőr százados: „Városban ötven fölött büntetünk, negyvennel még lehet haladni nyugodtan.”

Nathjam Szitharta buddhista szerzetes: „Negyven élet kell ahhoz, hogy megértsük: mi az a negyven.”

Marcy Marane csellista-popsztár: „A negyvenes pasik már sokkal nehezebben pörögnek föl. Pedig olyan kis cukik! Megzabálnám őket, mmmm? brrrrrrr? miau-miau!”

Kryjt Vanderhaas misztikus filozófus: „Az emberiség megrendítő erejű száma a negyven. A Bibliában is. Az özönvíz negyven napig tartott. Negyven napig!” (Az özönvíz több mint egy évig tartott – a szerk.)

Arthur Rimmeltopf matematikus, a negyvenes szám kutatója: „A 40 egy egész szám.”

Christopher M. Greene performer: „Tíz, húsz, harminc, negyven, ötven, hatvan, hetven, nyolcvan, kilencven?, és így tovább, a végtelenségig.” (Itt a felvétel megszakad, Chris táncolva leveti magát a szakadékba, szörnyethal.)

Bot Anikó botanikus: „A majomkenyérfáim és a férjem idén lesznek negyvenévesek! Isten éltesse őket!”

Orbán Viktor miniszterelnök: „Negyven!” (Taps.)

Duga Tibor, vásárló a Media Marktban: „Negyvenet adtam ezért a szarért! Ez egy szar! Adják vissza a negyvenet!”

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.