Árnyékvilág – Tarr Béla retrospektív

  • 2012. május 23.

Snoblesse

Minden, amit tudni akartál Tarr Béláról – könyvbemutató.


A mű kész, az alkotó pihen: A torinói lóval a rendezői életmű lezárult, a művész pedig más irányú elfoglaltság után nézett – volt már producer is (Magyarország 2011), és hamarosan doktori iskolát nyit Horvátországban. Az életmű pedig köszöni, éli a maga életét, aminek természetes velejárója, hogy olykor mélyreható elemzések, kötetnyi esszék jelennek meg Tarr Béla művészetéről. Így történt most is: Kővári Orsolya visszafelé, A torinói lótól a Családi tűzfészek felé haladva elemzi Tarr Béla filmjeit, nem feledkezve meg a mellőzöttebb művekről, a Macbethről, Az utolsó hajóról, a Prológusról és a vizsgamunkákról sem. A könyvet Forgách András mutatja be, majd beszélgetés következik a Tarr-univerzum szereplőivel, többek között Derzsi Jánossal, Koltai Róberttel, Kútvölgyi Erzsébettel, Pogány Judittal, Székely B. Miklóssal és Szirtes Ágival. 18.30-tól a A torinói ló és a Panelkapcsolat pereg párhuzamosan, vetítés után pedig a Balaton együttes zenél.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.