Esterházy & Nádas

  • 2014. január 22.

Snoblesse

Az Arte készített dokumentumfilmet róluk, velük.
false

A kortárs magyar irodalom nagy Péterei, Esterházy és Nádas a főszereplői az ARTE dokumentumfilmjének. Az ajánlók szerint Sylvain Bergère és Francesca Isidori filmje „tanulságos utazás a magyar emlékezetben, két magával ragadó íróval, Nádas Péterrel és Esterházy Péterrel, akiknek a történeteiben személyes sorsuk összefonódik Magyarország megtépázott történelmével. Mindketten átélték az 1956-os forradalmat, a Kádár János által 1956-tól 1988-ig fenntartott, tespedt szovjet időszakot (amit Esterházy Péter ironikusan »puha diktatúrának«, »soft pornónak« titulál), majd a keleti blokk megszűnését, a demokrácia és a nacionalista jobboldal eljövetelét egy olyan társadalomban, melyben »egy hatalmas tömeg nem tudott meggazdagodni« – emlékeztet Nádas Péter. Egyedi megvilágításba helyezik ezt az időszakot, és mesélnek saját életük alakulásáról.”




Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.