Észt hét, 2013

  • 2013. március 11.

Snoblesse

Kikapós párizsi hölgyek, gombászó politikusok, Dosztojevszkij-feldolgozók és képregényalkotók az Észt héten.


 

Tavaly Észtországban tíz észt játékfilmet mutattak be a mozik – a hazai viszonyokat nézve ez bizony 10:0 az észtek javára, de most hagyjuk a hazai viszonyokat, és koncentráljunk az észt viszonyokra, erre remek alkalom kínálkozik az immár hagyományosnak mondható Észt hét alkalmából. Jeanne Moreau kedvesen kiállhatatlan párizsi hölgyet alakít az észt filmrendező, Ilmaar Raag filmjében – az Egy hölgy Párizsban rendezője tiszteletét is teszi a rendezvényen, miként itt lesz a tavalyi év legnagyobb észt filmsikeréért, a Gombászókért felelős Toomas Hussar is. „Több mint hetvenezren nézték kaján örömmel a gombaszedés közben eltévedő politikus vergődését a vásznon” – írja a Gombászokról a hivatalos ajánló, amelyből alighanem sok minden megtudható a helyi viszonyokról (alig várjuk, hogy végre magyar filmen is felbukkanjon néhány gombászó politikus). Lesz ezenkívül Dosztojevszkij-feldolgozás (A félkegyelmű filmváltozata), és megrázó dokumentumfilm (Varjúszigeti oroszok) is szerepel a kínálatban. Észt hét (honlapja itt) nem lehet meg észt animáció nélkül, de a filmek mellett koncert, kiállítás, könyvbemutató, képregény-találkozó, illetve gasztronómiai és nyelvi gyorstalpaló is színesíti a programot. Helyszínek: Művész mozi, Kazimir Kávézó, Petőfi Irodalmi Múzeum.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.