Fischer Iván: A Vörös Tehén

  • 2014. június 16.

Snoblesse

Vérvádból opera – a tiszaeszlári per operaváltozata.
false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Fischer Iván eredetileg Erdély Miklóssal készült operát írni a tiszaeszlári perről. Az ötlettől a megvalósításig 25 év telt el: „Többször nekiláttam, abbahagytam, míg végül az segített, hogy Tiszaeszlár aktuális lett. Felbukkannak ugyanazok a reflexek, sztereotípiák, megmerevedett, érvekre nem hallgató előítéletek, mintha újra ott lehetnénk 1883-ban, a nyíregyházai Veres Tehén fogadóban” – vonja meg az aktuális párhuzamokat a zeneszerző, aki saját bevallása szerint Krúdyt vette alapul, és meg sem kísérelte az objektivitást. „Az opera témája tehát nem  maga a per, hanem az a »lélektani rejtély« (Krúdy), hogy hogyan nyerhették meg a koncepciós per kiforralói maguknak koronatanúul a 13 éves Scharf Móricot.”

Az opera prózai részei idézetek A tiszaeszlári Solymosi Eszter című Krúdy-regényből. A zene egy dal kivételével Fischer saját szerzeménye. A tiszaeszlári per hátteréről Kövér György történésszel készített interjúnkban olvashat részletesen.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.