Nyitott Szállodák Éjszakája

  • 2014. június 16.

Snoblesse

Hol hajtotta álomra a fejét Nixon Budapesten? És Krúdy? És Páger?
false

Ha a falak mesélni tudnának! Jó hír, hogy az emberiség ezen óhaja, mely egyidős a fal feltalálásával, a Nyitott Szállodák Éjszakáján meghallgatásra talál. Valóban mesélnek a szállodafalak, persze szakértő is lesz a helyszínen, hogy tolmácsoljon. A főváros két patinás szállodája, az Astoria és a Gellért – a Múzeumok Éjszakájához csatlakozva – megnyitják kapuikat az érdeklődők előtt. A szállodákban éjszakázó turisták biztonságban érezhetik magukat, de Krúdy Gyula, Nixon és Yehudi Menuhin szellemei megkerülhetetlenek lesznek a szállodabejárások alkalmával. Kiderül, hol töltötte budapesti éjszakáit Nixon és Yehudi Menuhin, hol élt Páger Antal és Krúdy Gyula, milyen műkincseket rejt az Astoria, és hogy mi fán terem a Szüzek Barlangja. A két szálló között retróautóbusz szállítja az érdeklődőket.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.