Német és néma? Húszas évek, Weimar, expresszionizmus? Nincs olyan filmrajongó, akinek e pompás hívószavakra ne indulna meg a nyálelválasztása, és ne azon nyomban egy gólem, egy sápatag vérszívó, egy démonikus robotnő vagy egy hús-vér Lulu alakja ködlene fel kamaszkora legszebb filmklubemlékei közül. Ma este újabb névvel bővülhet a Lang–Murnau–Pabst–Wegener elitcsapat, egy bizonyos Arthur Robison nevével. Robison egy igazi elsüllyedt szerző, a felsorolt jómadarak kortársa, akinek legfőbb művét, az Árnyak (Schatten – Eine nächtliche Halluzination) című opust ma nemcsak levetítik a Kis híján összművészeti estek keretében a Bem moziban, de Keszég László, Kovács Márton, Márkos Albert és Weber Kristóf veszik a bátorságot (és a hangszereiket), és alá is zenélik-szövegelik az árnyakból szőtt klasszikust.
Figyelmébe ajánljuk
Móricka evangéliuma
Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.
Rap-szódia
Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.
Szegvár, retúr
Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édesapjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”
A világ leghülyébb bűnözője (kitalált történet)
A világ leghülyébb bűnözője (a későbbiekben VLB) nagyon hülye bűnöző. Annyira hülye, hogy előbb volt hülye, s csak aztán lett bűnöző. De ez sem segített, hiába lett bűnöző, síkhülye maradt.
Vissza a kenguruhoz
„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.
Tájékozódunk
Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.
A harmadik köztársaság kapujában
Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.
Kijátszanák a kártyát
A 2025-ös kilátásokkal kapcsolatos hazai kormányzati hurráoptimizmust az új Trump-adminisztrációval kapcsolatos remények is táplálják. Kevéssé érteni, milyen alapon.
Elveszett eszmények
- Bretter Zoltán
Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása
Jeszenszky Géza: „Ez nem csak Rogánnak szól, hanem a magyar kormánynak és vezetőjének”
Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta
Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.