Az állam semlegessége - Újratöltve!

  • 2015. november 16.

Snoblesse

Kis János kötetének bővített kiadása - könyvbemutató a szerzővel, alkotmányjogásszal, parlamenti képviselővel.

A liberális demokráciát fenyegető kihívásokról Szabó Tímea (országgyűlési képviselő) és Tóth Gábor Attila (alkotmányjogász) beszélget Kis Jánossal az OSA Archívumban. Mi épp egy éve folytattunk kimerítő beszélgetést vele, akkor a Mi a liberalizmus? című kötete adta a diskurzus apropóját. Többek között arról kérdeztük a szerzőt, hogy mi válthatja fel Orbán illiberalizmusát, milyen esélyei vannak a közeljövő Magyarországán a liberális demokráciának és milyen örökséget hagyott hátra a harmadik köztársaság.

false

Kis János: Érzésem szerint az, hogy a magyar társadalom hogyan fog viszonyulni a harmadik köztársasághoz, döntően nem azon múlik, hogy mit gondolnak az emberek a 2010 előtti húsz évről jelenleg, hanem azon, hogy mit fognak gondolni a jövőről a következő években. Ha elég sokan egyetértésre jutnak abban, hogy az illiberális államot liberális demokráciával kell felváltani, akkor a harmadik köztársaság hagyatéka is átértékelődik. A köztársaság története két nagy kérdést vet föl. Az egyik: helyeselhetők-e a liberális demokrácia alapelvei és alapvető intézményi megoldásai, melyek mellett a rendszerváltás letette a garast? A másik: mi vezetett Magyarországon a liberális demokrácia bukásához? A két kérdés elkülöníthető egymástól. A liberális demokrácia akkor is méltó lehet a helyeslésünkre és a támogatásunkra, ha belátjuk, hogy vereségéhez a híveinek a hibái és vétkei is hozzájárultak.

A teljes interjú itt, a Mi a liberalizmus című kötet új, bővített kiadása pedig a jobb  könyvesboltokban található. A beszélgetés moderátora Ónody-Molnár Dóra.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.