Mozgófénykép

  • 2013. április 17.

Snoblesse

Horthy Miklós és Jávor Pál egy színpadon.


Korabeli slágernek tűnő dalok és korabeli filmsztároknak tűnő szereplők - ezt kínálja a Radnóti új bemutatója, a Mozgófénykép. Aki netán ráismerne a színen felvonuló szereplőkben a két világháború közti ántivilág legnagyobb filmsztárjaira, Törzs Jenőre, Perczel Zitára, Ráday Imrére, Karády Katalinra, Jávor Pálra, Kabos Gyulára vagy Turay Idára, az semmiképpen sem a véletlen műve, hiszen Nényei Pál darabjának szereplői úgy lettek kitalálva, hogy a megszólalásig - vagy tán még azon túl is - hasonlítsanak a Horthy-korszak mozgóképvilágának nevezett sztárjaira. És ha már a róla elnevezett korban vagyunk, úgy illik, hogy maga Horthy Miklós is megjelenjen a színpadon - s ezt meg is teszi Bálint András megformálásában. A korabelinek tűnő szereplőknek Dinyés Dániel és Hajós András írt korabeli slágereknek tűnő dalokat.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).