Nyilvántartanak – Belváros

  • 2013. április 16.

Snoblesse

Belvárosi séta az állambiztonsági szolgálatok nyomában.


Legutóbb az Újlipótváros ügynöklakásait, a konspirált és találkozási bérleményeket – illetve azok hűlt helyeit – vehettük szemügyre a Bupap sétája jóvoltából, ám most eljött az idő, hogy átkeljünk a körút másik oldalára, és feljebb lépjünk az állambiztonsági hierarchiában. A Belvárost bejáró sétából kiderül, hogy mely épületekben végezték munkájukat a Kádár-kori állambiztonsági szolgálatok, és fény derül arra is, hogy milyen titkosszolgálati akciók zajlottak a ma kormányzati negyedként is ismert városrészben. A sétát Tabajdi Gábor történész, a magyar állambiztonsági szervek és a pártállami rendszer működésének kutatója, a Budapest a diktatúrák árnyékában bédekker társszerzője és a nemrég megjelent A III/III. krónikája írója vezeti. Jelentkezés itt.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).