Ahol meleg van - Pátkai Rozina énekes

  • rés a présen
  • 2013. október 18.

Snoblesse

November 15-én a Kispipa Velvet bárban Bán Zsófia Keep in Touch című felolvasóestjét kíséri a Pátkai Rozina-Tóth Mátyás duó. Az Independent Music Award-dal (is) kitüntetett formáció énekesnőjével beszélgettünk.

rés a présen: Mikor és kikkel indult a zenekarod?

Pátkai Rozina: 2010 második felében, duóban indult a zenekar, Tóth Mátyás gitárossal. Mindketten dzsesszzenészként végeztünk, így a műfaj különböző ágaiban próbáltuk ki magunkat, majd Bossa Novas című műsorunkkal a 2011-es Fringe Fesztiválon elnyertük a szakmai különdíjat. Ezen az úton indultunk tovább, és egyre több latin dzsesszdalt játszottunk, amivel sikerünk volt. Később Pecze Balázs trombitás, Soós Márton nagybőgős és Cseh Balázs dobos csatlakozott hozzánk, így lettünk kvintett.

false

 

Fotó: Gács Tamás

rap: Milyen zenei háttered volt?

PR: Gyerekkoromban zongorázni és gitározni tanultam, de színészi ambícióim is voltak. A képzőművészetben is jeleskedtem, festettem és szobrászkodtam, azonban korán kiderült, hogy a színpadon érzem magam a legjobban.

rap: Manapság mi inspirál a zenecsinálásra?

PR: "Zenecsinálásra" a jó zene és a csend ugyanúgy inspirál, mint a szép versek, gondolatok vagy csak egy érzés, amire zenét hallok. A nagy, beénekelhető terek mindig arra ösztönöznek, hogy kiengedjem a hangomat; óriási csoda számomra az emberi hang mint művészeti eszköz.

rap: Hol van a helye a ti zenéteknek?

PR: Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert rajtunk kívül csak néhány olyan képviselője akad a műfajnak, akik kizárólagosan és megfelelő színvonalon játsszák a brazil zenét. Annak is nagyon örülök, hogy már nemcsak a magyar szakma ismeri el a zenekart, így a budapesti mellett a nemzetközi színtéren is jó lehetőségeink adódnak.

rap: Mit jelentett neked az Independent Music Award?

PR: Az amerikai Independent Music Awards Közönségdíja különleges elismerés számunkra. Nemcsak azért, mert a dzsesszdal-kategória öt legjobb jelöltje között egyetlen európai zenekarként szerepeltünk, hanem azért is, mert az amerikai közönség minket választott a díjra. Ez a lehető legjobb visszajelzés, egyúttal bátorítás, hogy a dalaink akár ilyen világraszóló karriert is befuthatnak.

rap: Mikor és hol láthatunk benneteket?

PR: Október 17-án a Pepita Oféliában Bán Zsófia Keep in Touch című felolvasóestjét kíséri a Pátkai Rozina-Tóth Mátyás duó, majd november 15-én a Kispipa Velvet bárban megismételjük ezt a műsort. Október 23-án a Kirakat nevű helyen játszik a Pátkai Rozina Quintet, november 8-án a Budapest Jazz Klubban a Pátkai Rozina Trió, november 28-án a Nyitott Műhelyben pedig ismét a kvintett. December 21-én az IF kávézóban Pátkai Rozina Quintet-koncert és brazil gasztroest, az évet pedig a Fonóban zárjuk december 30-án, megint csak a kvintettel.

rap: Milyen lenne az ideális hely, ahol szívesen élnél?

PR: Ahol meleg van, süt a nap és közel van a tenger vagy valamilyen nagy víz. Szívesen élnék csendes, de a városhoz közeli helyen, hogy akár egy sétával is eljuthassak az emberek közé, ha arra vágyom.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.