Wagner: A bolygó hollandi

  • 2015. június 16.

Snoblesse

Hitler meghalt, és Wagner tovább él.

Idén tízéves a Wagner-napok, a Müpa leghíresebb produkciója. A Nibelung-darabok mellett három alkalommal (június 20., 22., 24.) előadják A bolygó hol­landit is, Kovalik Balázs rendezésében. A karmester a Wagner-napok művészeti vezetője, Fischer Ádám. Lapunkban közöltünk vele interjút a bemutató kapcsán – ebből idézünk:

false

 

Fotó: Németh Dániel

Magyar Narancs: Ez a Ring új közönséget is meghódított Wagnernek, egyebek közt azzal is, hogy sikerült megvalósítania, amit megfogalmazott: „Megmutatni Wagnerben Schubertet.” Ezzel együtt még mindig van, akit Wagnertől távol tart az a megalapozott vád, hogy antiszemita volt.

Fischer Ádám: Az antiszemitizmus Auschwitz előtt és után nem ugyanaz. Amit a Harmadik Birodalom művelt Wagner zenéjével, az befolyásolja a megítélését – sokak számára megmérgezte, tönkretette Wagnert. Izraelben nem lehet Wagnert játszani, mert a zsidók a koncentrációs táborokban hallották a zenéjét. De Német­országban is befolyásolt egy generációt az, ahogyan Hitlerék felhasználták Wagnert. Bayreuthban vezényeltem az Istenek alkonyát. A koncert után egy idős hölgy egészen feldúlva mondta el, hogy ez biztosan szép volt, de ő teljesen rosszul lett Siegfried híres, 3. felvonásbeli gyászindulójától. Kiderült, hogy a háború alatt ez volt a rádióban a bevezető zene, amikor hetenként felolvasták az elesett katonák nevét. Milliók ültek reszketve a rádió előtt a hírekre várva, és ez a zene összefonódott a rettegéssel. A politika és a művészet összekapcsolása generációk számára tette tönkre Wagner zenéjét. Fontos és jó, hogy ezt el fogjuk felejteni, mert Hitler meghalt, és Wagner tovább él. A szüleink generációja számára összekapcsolódik Wagner és Hitler, de a gyerekeink és unokáink számára ez már nem lesz fontos.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.