„Alig várom, hogy lássam, hogyan cincálják szét a kritikusok”

Sorköz

Donald Trump még el sem fogadta a vereséget, az amerikai könyvpiac máris azt latolgatja, megéri-e majd kiadni az elnök garantáltan megosztó emlékiratait.

Habár Donald Trump, a hivatalban lévő amerikai elnök továbbra sem képes elfogadni a választási vereség tényét, azért a közvélemény nagyrésze már gyakorlatilag lezártnak tekinti a Trump-korszakot, legalábbis annak Fehér Házbeli részét. A New York Times nemrég érdekes szempontból közelítette meg a kérdést, egy cikkben arra kerestek választ, hogy vajon Trump folytatni fogja-e a korábbi elnöki hagyományt, és megírja (megíratja) a maga memoárját. És ha igen, ki vállalkozik majd annak a kiadására, hiszen amellett, hogy bizonyosan bestseller lenne a könyv, az adott kiadó más szerzőit és munkatársait nem biztos, hogy jól érintené, hogy Trumppal kerülnek egy platformra – és ez még nem is a legnagyobb gond, írják.

„Nem zárkóznék el egy megbeszélés elől” – mondja a cikkben Dana Canedy, az egyik legnagyobb amerikai könyves vállalat, a Simon & Schuster egyik vezetője. De rögtön hozzá is teszi: „Ugyanakkor nagy különbség van aközött, hogy egy megbeszélésen részt veszek, vagy hogy valóban ki is adok egy könyvet.”

Bár a közvélekedés szerint a könyves szakmát a New York-i belvárosból meghatározóan liberális szellemű vezetők irányítják, a tények azt mutatják, hogy a nagy kiadók politikai hovatartozástól függetlenül jelentetnek meg szerzőket mindkét oldalról. A jól ismert konzervatív tévés műsorvezető, Sean Hannity könyveit a Simon & Schuster adja ki, a korábbi fehér házi szóvivő Sarah Huckabee Sanders a Macmillannél jelenik meg, Newt Gingrich kiadója pedig a Penguin Random House imprintje, a Hachette and Macmillan.

Maga Donald Trump is már több mint egy tucat könyvet adott ki olyan kiadóknál, mint a Simon & Schuster, a HarperCollins vagy a Penguin Random House. Habár nem mind bizonyult ugyanannyira kelendőnek, ahogy a New York Times írja, például a Trump: A legjobb golf-tanácsok, amiket valaha kaptam 15 év alatt mindössze 3500 példányban kelt el, miközben Az üzletkötés művészete 630 ezer példányban fogyott csak az Egyesült Államokban. Ez utóbbi könyv magyarul is megjelent 2017-ben.

A magányos golfos

A magányos golfos

Fotó: MTI/AP/Steve Helber

Könyves szempontból az elveszített elnökválasztás tulajdonképpen jó marketing-hátteret biztosíthat, egyfelől, mert mégis 73 millió amerikai szavazott Trumpra, másfelől pedig, mert az elnök vonakodása a vereség elismerését illetően továbbra is kampányállapotban tartja a szimpatizánsait. Ugyanakkor több szakértő is jelezte a New York Times újságíróinak, hogy a könyveladásból várható nagy profitnak megvan a maga rizikója is. Nagy a különbség az elnökség előtt megjelent Trump-könyvek és az elnökség után várhatók fogadtatása között: ha a mostani, polarizált helyzetben adnák ki az elnök emlékiratait, az valószínűleg erős tiltakozást, bojkottot, és alkalmanként bírósági pereket is vonna maga után a vállalkozókedvű kiadó számára. Hasonlóan megosztó történet volt, amikor a Hachette kiadó visszalépett Woody Allen emlékiratának kiadásától, elsősorban a kiadó dolgozóinak és szerzőinek – köztük magának Woody Allen fiának, Ronan Farrownak – élénk tiltakozása miatt.

Egy lehetséges Trump-memoárral mégsem a vele szemben várható tiltakozás lenne a legnagyobb gond a szakértők szerint. Az elnök eddigi teljesítménye ugyanis elég kevés kétséget hagy afelől, hogy a könyvében megannyi finoman fogalmazva is kétes hitelességű és megalapozatlan állítás fog szerepelni. Az amerikai non-fiction kiadás ugyanakkor nagyon érzékeny a tények megfelelő kezelésére, és igen komolyan veszi minden egyes kiadó a memoárok kapcsán is az úgynevezett fact-checkinget, azaz a tény-ellenőrzést. A már idézett Dana Canedy szerint egy ilyen könyv csak akkor jelenhetne meg a Simon & Schusternél, ha Trump elfogadná a cég valós információkat érintő gyakorlatát, tehát, ha minden kijelentését le lehetne ellenőriztetni. Csakhogy arra elég kevés esély látszik most, hogy Trump egy ilyen eljárásnak alávetné az emlékiratait.

A cikkben megszólal több ismert szerző is, Celeste Ng, a magyarul is megjelent Kis tüzek mindenütt című bestseller szerzője azt mondja, ő a saját kiadóját, a Penguin Random House-t mindenképpen lebeszélné Trump emlékiratának kiadásáról, hiszen az nagyrészt „félrevezető információkból, alaptalan véleményekből és nyílt hazugságokból” állna, mint mondja. A Trump-ellenességéről is ismert Stephen King ugyanakkor, aki a Simon & Schuster egyik legeladhatóbb, világsztárnak számító szerzője, azt mondja, hogy nem ellenezné semmilyen szinten a Trump-memoár megjelenését. Az egy alapelv, állítja King, hogy nem tiltunk be könyveket, Trump emlékirata egy nagy hazugsághalmaz lesz nyilvánvalóan, de az a jog, hogy az emberek azt olvassanak, amit akarnak, megilleti az elnöki emlékiratokat is. „És egyébként is rühellem a cenzúrát” – mondja a Halálsoron, a Tortúra, a Kedvencek temetője és még sok egyéb világsiker szerzője. Igaz, hozzáteszi: „azért remélem, nem az én kiadóm fogja megjelentetni Trump könyvét, de akárhogy is lesz, alig várom, hogy lássam, hogyan cincálják szét a kritikusok”.

Szakmáról egy szót se! - Stephen King Párizsban

66 éves fehér férfi, több százmillió eladott könyv szerzője lép a színpadra. Stephen King megérkezett élete első franciaországi sajtótájékoztatójára, hogy A ragyogás folytatásáról, a Doctor Sleepről diskuráljon. Nem, Stephen King nem horrorszerző - ha ezt más állítja, csak legyintünk egyet, ha maga King hozakodik elő ezzel, egyetértően bólogatunk.

A New York Times cikke végül említést tesz arról is, hogy a New York Post egy meg nem nevezett forrásra hivatkozva megírta, Trump máris kapott egy könyv- és tévé-szerződés-ajánlatot állítólag 100 millió dollárért. Scott Turow, a Magyarországon is ismert detektívregény-író erre úgy reagált: „hacsak nem a Bibliát akarja megírni, akkor alighanem erősen túlzó ez az összeg, ugyanakkor egy dologban biztos vagyok, Trump nagyobb előleget akar majd kérni, mint amennyit Obama kapott”.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.