Az eddig ismert legrégebbi könyvtöredékre bukkanhattak grazi kutatók

Sorköz

Sörről, olajról és adózásról szól.

Az eddigi legrégebbi könyvtöredékre bukkanhattak rá a Grazi Egyetem kutatói: az időszámításunk előtti harmadik századból származó papirusztöredéken fűzés nyomai láthatók, ami arra utal, hogy eredetileg egy könyv része lehetett.

A töredék a Grazi Egyetem könyvtárának gyűjteményéből származik, és Theresa Zammit Lupi könyvrestaurátor csütörtökön mutatta be a nagyközönségnek.

A 15 centiméterszer 25 centiméteres papiruszdarab vélhetőleg egy jegyzetfüzet maradványa.

A restaurátor egy szálra bukkant a kötés mentén, és ebből, valamint a könyvformátumból, a fűzésnyomokból és a jól körülhatárolható margókon belül futó írott szövegből jutott arra a következtetésre, hogy egy könyvtöredékről lehet szó.

Eddig azt feltételezték, hogy a könyvforma az időszámításunk szerinti második században keletkezhetett. Az i. sz. 150-250 közötti időszakból származó, napjainkig a legrégebbiként ismert könyveket az Egyesült Királyság nemzeti könyvtárában és a dublini Chester Beatty Könyvtárban őrzik. A grazi töredék ezeknél négyszáz évvel idősebb.

A papirusztöredéket több mint száz évvel ezelőtt fedezték fel egy ásatás során az egyiptomi Hibeh nekropoliszában végzett ásatás során. Mikor megtalálták, egy szarkofágban fekvő múmiát takart. 1904 óta őrzik a Grazi Egyetemen egy ötvenkét darabból álló papiruszgyűjtemény részeként, amely az egyiptomi Ptolemaida-dinasztia idejéből származik.

A leletet 1906-ban publikáló régészek szerint

egy jegyzetfüzetből származó lapról van szó, amelyre időszámításunk előtt 260 környékén sör- és olajadóról szóló számlákat írtak görögül.

Erich Renhart, a Grazi Egyetem könyvtára különleges gyűjteményének tudományos vezetője elmondta: a nemzetközi szakmai közösség még idén ősszel megvitatja az új felfedezést és annak következményeit. Hozzátette, a lelet fényében újra kell gondolni a könyvtörténelem kezdeteit.

A Grazi Egyetem könyvtára több mint négymillió tételével Ausztria harmadik legnagyobb könyvtára. 2019-ben átfogóan modernizálták és kibővítették. Az Ausztria második legnagyobbjának számító különleges gyűjteményében mintegy háromszázezer objektum található.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.