Ferenczy István Kölcsey-szobrát rakta az Oktatási Hivatal grafikusa a hetedikeseknek szóló irodalom munkafüzet borítójára, ami antik költőként, tógában, egy széken ülve ábrázolja a Himnusz íróját, kezében egy papirusztekerccsel. Csakhogy az a papirusztekercs érdekesen van tartva, épp ott és úgy, hogy félreérthető legyen, és még a papír tekercselése is asszociációra késztet.
De hát ugye, rossz az, aki rosszra gondol. Nyilván a grafikus és az oktatás területén mindenki más is az antik gesztust látja a Kölcsey ábrázolásban. Vagy nem, és akkor ez egy remek fricska a rendszernek.
A tankönyvre Nyáry Krisztián Facebook-bejegyzése hívta fel a figyelmet. Egyébként a borító – és a könyv – 3 évvel korábban jelent meg, amikor a pedofiltörvény még maximum csak gondolat volt a fideszesek fejében.
Ferenczy 1845-ös szobra egyébként abból indult ki, hogy Kölcsey Ferenc a legnagyobb költők közé tartozik, a legnagyobbak pedig az akkor már épp letűnőben lévő klasszicista szemlélet szerinti antik költők voltak, eszerint Kölcseyt is antik figuraként kellett megjeleníteni. A szobrot sosem állították ki köztéren, úgy tudni, az alkotó olyan kritikát kapott miatta, hogy inkább visszavonult a szülőfalujába.