Enyhén szólva érdekes Kölcsey-szobor került a NAT hetedikeseknek szóló irodalomkönyvére

  • narancs.hu
  • 2023. február 3.

Sorköz

Belevaló punk a grafikus?

Ferenczy István Kölcsey-szobrát rakta az Oktatási Hivatal grafikusa a hetedikeseknek szóló irodalom munkafüzet borítójára, ami antik költőként, tógában, egy széken ülve ábrázolja a Himnusz íróját, kezében egy papirusztekerccsel. Csakhogy az a papirusztekercs érdekesen van tartva, épp ott és úgy, hogy félreérthető legyen, és még a papír tekercselése is asszociációra késztet.

De hát ugye, rossz az, aki rosszra gondol. Nyilván a grafikus és az oktatás területén mindenki más is az antik gesztust látja a Kölcsey ábrázolásban. Vagy nem, és akkor ez egy remek fricska a rendszernek.

 
Ferenczy István Kölcsey-szobra a NAT tankönyvön.

A tankönyvre Nyáry Krisztián Facebook-bejegyzése hívta fel a figyelmet. Egyébként a borító – és a könyv – 3 évvel korábban jelent meg, amikor a pedofiltörvény még maximum csak gondolat volt a fideszesek fejében.

Ferenczy 1845-ös szobra egyébként abból indult ki, hogy Kölcsey Ferenc a legnagyobb költők közé tartozik, a legnagyobbak pedig az akkor már épp letűnőben lévő klasszicista szemlélet szerinti antik költők voltak, eszerint Kölcseyt is antik figuraként kellett megjeleníteni. A szobrot sosem állították ki köztéren, úgy tudni, az alkotó olyan kritikát kapott miatta, hogy inkább visszavonult a szülőfalujába.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.