Közel kétmillió forintért kelt el egy betiltott, dedikált József Attila-kötet

  • narancs.hu
  • 2024. május 13.

Sorköz

A példányt hibásan dedikálta a költő. 

Csaknem kétmillió forintot fizettek József Attila Döntsd a tőkét, ne siránkozz című, 1931-es verseskötetének (tévesen írva, hibásan) dedikált példányáért az Antikvárium.hu vasárnap zárult tíznapos online árverésén. A magas áron elkelt dedikált tételek között szerepelt mások mellett gróf Apponyi Albert, Gárdonyi Géza és Molnár Ferenc könyve is.

A 22. Dedikált könyvek árverésén 223 egyedileg válogatott tétellel várták az érdeklődőket az aukciós platformon. A könyvakció rekordere a csaknem száz évvel ezelőtt betiltott és elkobzott Döntsd a tőkét, ne siránkozz című kötet lett, egymillió forint felett zárt a gróf Apponyi emlékirata, Gárdonyi Géza regénye, Molnár Ferenc dedikált kötete, és sokat fizettek Santana lemezéért és szovjet űrhajósok aláírásaiért is – közölte az Antikvárium.hu hétfőn az MTI-vel.

A Döntsd a tőkét, ne siránkozz című József Attila verseskötet eredeti kiadása nagyon ritka darab, dedikált példánya még inkább az, árveréseken is ritkán szerepel – ezúttal rekordösszeget, 1 millió 830 ezer forintot fizettek érte.

Ez volt a költő negyedik kötete, amelyet megjelenése után nem sokkal izgatás vádjával betiltottak, példányait elkobozták. A most elkelt darabot a gyűjtők számára még különlegesebbé teszi, hogy a szerző dedikációjában a címzett nevét pontatlanul írta: Pollatschek Sándorné helyett Pollacsek Sándornénak szól a dedikáció, aki a baloldali értelmiség köreihez tartozott.

Az online aukción a legtöbben és a legtovább gróf Apponyi Albert Emlékirataim című kötetére licitáltak. A politikus szerző, a Monarchia hazai politikai életének egyik meghatározó szereplője két alkalommal volt vallás- és közoktatásügyi miniszter (1906-1910, 1917-1918), az első világháború után ő vezette az 1920-as párizsi békekonferencián részt vett magyar delegációt, ahol emlékezetes védőbeszédben szólalt fel a béketervezet ellen. A dedikált kötet végül 1 millió 111 ezer 111 forintért kelt most el.

Gárdonyi Géza A láthatatlan ember című dedikált kötetéért 1 millió 450 ezer forintot fizettek. Az író a regény 1907-ben megjelent második kiadásának egyik példányát dedikálta Preinrich Gyuláné Rupprecht Ida őnagyságának, 1909-ben. Az aláírás címzettje a magyar művelődéstörténet egyik elfeledett női alakja, aki Petőfit, Aranyt és Adyt is fordított németre.

A 86. licitáló 400 ezer 100 forintért vitte el Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regényét, amelyet a szerző Hervay Frigyesnek, régi barátjának dedikált 1912 februárjában, a regény első megjelenése után néhány évvel. Hervay Frigyes író, újságíró, a korabeli kabarészínpadok neves alakja volt.

Az aukción sokat ért egy szovjet űrhajósokat bemutató kiadvány: a többek között Gagarin, Leonov, Komarov és Tyereskova aláírásával ellátott dokumentum 777 ezer 777 forintért kelt el. Először lehetett hanghordozókra – bakelitekre, CD-kre – licitálni; ezek közül kiemelkedett Santana első LP-jének dedikált darabja (és mellé egy 1987-es koncertjegy), amelyekért több mint 55 ezer forintot fizettek.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.