92 éves korában kedden meghalt Alice Munro – írta a Guardian.
Arról nem szól a hír, hogy mi okozta a kanadai írónő halálát, de a Guardian megemlíti, hogy tíz éve demenciában szenvedett.
Alice Munro 1931-ben született Ontario államban, Winghamben. Első férje vezetéknevét viselte, és kislányuk születése után kezdett el novellákat írni. Könyvesboltot nyitottak, amely azóta is működik, ám a házaspár elvált. Az asszony újból férjhez ment, de új párja 2013-ban meghalt.
Munro első kötete 1968-ban jelent meg. A kortárs novella mesterének tekintik, művészetét Csehovéhoz hasonlítják. Elismeréssel beszélt az írásairól a pályatársak közül többek közt Margaret Atwood, Salman Rushdie és Jonathan Franzen. A kanadai írónő 2009-ben elnyerte a Nemzetközi Man Booker-díjat, tizenegy éve pedig a Nobel-díjat. Egészségi állapota miatt akkor sem volt már lehetőség arra, hogy megköszönje az elismerést.
Amikor a díjat kihirdették, a Magyar Narancs interjút készített Munro magyar fordítójával, Mesterházi Mónika költővel, aki a csehovi párhuzamról ezt mondta: „Munrónál azért annyira nem kilátástalanok a helyzetek, vagy másképp kilátástalanok, mint Csehovnál. A szövegei is szikárabbak, Mansfieldhez képest pedig jóval kevésbé játékosak. De a kisiklott életek azért összekötik Csehovval. Munro rengeteg élethelyzetet körbejár, elsősorban női helyzeteket, de a legfőbb témája talán a magabiztos butaság önérvényesítő képessége. Ezt nagyon sok novellában ábrázolja. Ezzel szemben általában olyan valaki áll, aki sokkal érzékenyebb, árnyaltabban gondolkozik, ugyanakkor alulmarad ezzel az önérvényesítéssel szemben. Bár mégsem teljesen, mert a reflektálás képessége például megmarad.”