Meghalt Alice Munro kanadai írónő

  • narancs.hu
  • 2024. május 14.

Sorköz

Megírta, hogyan érvényesül a magabiztos butaság az érzékenységgel szemben. 

92 éves korában kedden meghalt Alice Munro – írta a Guardian.

Arról nem szól a hír, hogy mi okozta a kanadai írónő halálát, de a Guardian megemlíti, hogy tíz éve demenciában szenvedett.

Alice Munro 1931-ben született Ontario államban, Winghamben. Első férje vezetéknevét viselte, és kislányuk születése után kezdett el novellákat írni. Könyvesboltot nyitottak, amely azóta is működik, ám a házaspár elvált. Az asszony újból férjhez ment, de új párja 2013-ban meghalt.

Munro első kötete 1968-ban jelent meg. A kortárs novella mesterének tekintik, művészetét Csehovéhoz hasonlítják. Elismeréssel beszélt az írásairól a pályatársak közül többek közt Margaret Atwood, Salman Rushdie és Jonathan Franzen. A kanadai írónő 2009-ben elnyerte a Nemzetközi Man Booker-díjat, tizenegy éve pedig a Nobel-díjat. Egészségi állapota miatt akkor sem volt már lehetőség arra, hogy megköszönje az elismerést.

Amikor a díjat kihirdették, a Magyar Narancs interjút készített Munro magyar fordítójával, Mesterházi Mónika költővel, aki a csehovi párhuzamról ezt mondta: „Munrónál azért annyira nem kilátástalanok a helyzetek, vagy másképp kilátástalanok, mint Csehovnál. A szövegei is szikárabbak, Mansfieldhez képest pedig jóval kevésbé játékosak. De a kisiklott életek azért összekötik Csehovval. Munro rengeteg élethelyzetet körbejár, elsősorban női helyzeteket, de a legfőbb témája talán a magabiztos butaság önérvényesítő képessége. Ezt nagyon sok novellában ábrázolja. Ezzel szemben általában olyan valaki áll, aki sokkal érzékenyebb, árnyaltabban gondolkozik, ugyanakkor alulmarad ezzel az önérvényesítéssel szemben. Bár mégsem teljesen, mert a reflektálás képessége például megmarad.”

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.