Könyv

Marjane Satrapi: Persepolis

Sorköz

Végre magyar nyelven is hozzáférhető e híres képregény gyűjteményes kiadása.

Végre magyar nyelven is hozzáférhető e híres képregény gyűjteményes kiadása. A megrendítő, groteszk humorú, grafikus memoár egyszerre tanmese, történelmi lenyomat és atipikus coming of age sztori, éppúgy szól iszlamizmusról, háborúról, istenhitről, idegengyűlöletről, a nők jogairól, mint az elemi boldogság kereséséről. Jobb helyeken akár kötelező olvasmány is lehetne az iráni lány szemszögéből elmesélt történet, amely a közel-keleti politikai radikalizmus kritikája mellett az Európába érkező, itt élő bevándorlók frusztráltságának is hangot ad.

A történet 1979-ben az iráni forradalom évében kezdődik. Mardzsi 10 éves, amikor a nőket kendőviselésre kötelezik, bezárják a kétnyelvű, világi iskolákat, muzulmán egyházi vezetők jutnak hatalomra. Felfordul a kislány körül az addig megszokottnak vélt világ. A szabadelvű családban nevelkedő gyereklány kezdetben próféta akar lenni, majd miután hősnek tekintett, börtönviselt nagybátyját politikai és vallási okok miatt kivégzik, végleg szakít Istennel. Mivel szülei úgy látják, nem tud kiteljesedni a nyomasztó és veszélyes légkörben, Ausztriába küldik tanulni. Csakhogy a kamaszlány beilleszkedése a szabadelvű közegbe nem egyszerű: egyetemre már Teheránban jár. De otthon sem találja a helyét, míg Európában túl iráni volt, addig Iránban már túl európainak számít. Satrapi naturalista közleménye a komoly események tényszerű elbeszélésekor is mélyen személyes hangot üt meg, s ettől saját identitáskeresésének megindító lenyomatává lesz.

Fordította: Rády Krisztina. Libri, 2019, 352 oldal, 4499 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.