Ők kapták 2020-ban a Szépíró-díjat

  • narancs.hu
  • 2020. november 7.

Sorköz

A szépirodalmi és az irodalomkritikai tevékenység elismerése mellett egy fiatal szerzőt és egy irodalomszervezőt is kitüntettek.

A Szépírók Társasága 2001-ben alapította a Szépíró-díjat, ami az azt követő években a magyar irodalmi élet egyik legrangosabb elismerésévé vált. A díjat 2013-ig minden évben kiosztották, de következő négy évben anyagi támogatás híján erre nem kerülhetett sor.

2018-tól újra lehetőség van a díjazásra, melynek menete annyiban változott, hogy azóta két kategóriában két szerző kapja meg „szépirodalmi”, illetve „irodalomkritikai” tevékenységért. Tavaly óta a Junior Szépíró-díjat is kiosztják (35 év alatti szerzőknek), idén az egykori alelnök emlékére megalapították a Kéri Piroska-díjat, amellyel az irodalomszervezésben elévülhetetlen érdemeket szerző irodalmi szereplőt tüntetik ki – mindezt magántámogatóknak köszönhetően.

„A szakmai zsűrizés változatlanul biztosítéka annak, hogy állami ideológiáktól és kereskedelmi érdekektől is független döntés szülessen, amely olyan művekre, műfajokra és szerzőkre is felhívhatja a figyelmet, akiknek más csatornákon keresztül kevesebb esélyük van az elismerésre, s így a szélesebb körű ismertségre” – közölte a díjjal kapcsolatban a Szépírók Társasága, melynek kuratóriuma – Babiczky Tibor, Garaczi László, Tóth Krisztina – 2020-ban is meghozta döntését a díjakról.

Szépirodalmi kategóriában Cserna-Szabó András, irodalomkritikai kategóriában Hetényi Zsuzsa kapta meg a díjat. Az Junior Szépíró-díjat Szendi Nóra kapta, a Kéri Piroska-díjat pedig a balatonfüredi Magyar Fordítóház alapítója, Rácz Péter költő, műfordító.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.