Tízen szavalják József Attila száz éve megjelent versét a szegedi egyetem előtt

Sorköz

József Attila Tiszta szívvel című költeményét adja elő március 25-én a Szegedi Tudományegyetem központi épülete előtt tíz versmondó a mű megjelenésének centenáriuma alkalmából.

József Attila 1924 szeptemberében kezdte meg tanulmányait magyar-francia-filozófia szakon a szegedi egyetemen. 1925. március 25-én a Szeged című napilapban jelent meg Tiszta szívvel című verse. A költemény által jobboldali körökben kiváltott tiltakozás miatt néhány nappal később Horger Antal nyelvészprofesszor eltanácsolta a tanári pályától.

A verset szinte mindenki ismeri és szereti. Egy költemény születésének évfordulójáról pedig úgy lehet leginkább méltóképpen megemlékezni, ha előadjuk a verset – mondta Tajti Gabriella, a Szegedi Tudományegyetem Kulturális Irodájának vezetője. A költeményt tízen, az egyetem és a város polgárai mondják el saját értelmezésükben, előadásmódjukban. A versmondók között lesz egyetemi oktató, hallgató, színész, tanár, zenész, illetve az egyetemi irodavezető is az előadók egyike lesz. A mű hallható majd klasszikus előadásmódban, megzenésítve és ritmusversként is.

A rendezvényt a Dugonics téren, az egyetem központi épülete előtt tartják, ahol a szegediek ősszel és tavasszal, az egyetem kulturális fesztiváljainak idején rendszeresen hallhatnak verseket.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.