Több könyvet adtak ki Magyarországon 2020-ban, mint bármikor az elmúlt 10 évben

  • narancs.hu-MTI
  • 2021. június 11.

Sorköz

Az átlagos példányszám azonban negatív rekordot döntött. 

Tavaly jelent meg a legtöbb könyv Magyarországon 2010 óta - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzéséből.

A KSH adatai szerint 2020-ban összesen 14700 könyvet adtak ki Magyarországon, ugyanakkor a példányszámok évek óta csökkenek.  A kiadott könyvek között 2020-ban

  • a legnagyobb részarányt, 33 százalékot a szakirodalmi könyvek,
  • 27 százalékát a szépirodalmi,
  • 14 százalékát a tankönyvek,
  • 13 százalékát az ifjúsági és a gyermekirodalmi művek tették ki.

2020-ban a megjelent összes mű 90 százaléka magyar nyelvű volt, 2,7 százaléka angolul, 0,9 százaléka németül látott napvilágot. A kiadványok 70 százalékának szerzője magyar nemzetiségű volt, az amerikai szerzők aránya 10, az angoloké 5,1, a német szerzőké 3,5 százalék volt. 

2018 óta a szépirodalmi könyvek példányszámát csökkenő, az ifjúsági és gyermekirodalmiakét emelkedő tendencia jellemzi. A kiadott könyvek és füzetek átlagos példányszáma 2020-ban 1907 darabra esett vissza, ami a legalacsonyabb 2010 óta.

Jó hír viszont, hogy a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) és a Tárki közös felmérése alapján a megkérdezett magyarok 31 százaléka több időt szánt olvasásra 2020-ban, mint a pandémiát megelőző évben. Ebben követjük a világtrendet, ugyanis az Európai Könyvkiadók Szövetségének (Federation of European Publisher – FEP) felmérése szerint a világ népességének 33%-a több könyvet olvasott, hangoskönyvet hallgatott otthon a járvány idején, mint előtte.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.