Könyv

Tolkien világai

Középfölde helyszíneinek ihletői

  • - kg -
  • 2021. április 7.

Sorköz

1911-ben Tolkien Svájcban tett kirándulást, és ha az időmérő szerkezetek nyűgözik le, a tündék talán Omega karórát viselnek, de a 19 éves angol fiatalember a távoli hegyek képével nem bírt betelni.

Így történt, hogy amikor csak hegyvidékek leírására került sor, az írónak minduntalan svájci élményei derengtek fel. A „Ki tud többet J.R.R. Tolkienról” versenyek indulói alighanem azt is vágják, hogy Völgyzugolyt Lauterbrunnen ihlette, nekünk, földi halandóknak azonban ez merőben új infó – és még vagy ezernyi ilyet találni John Garth Tolkien-szakértő enciklopédiagyanús kötetében. Mindenre kiterjedő szakértése során a szerző Tolkien kisded játékai mellett sem mehet el szótlanul, és máris megvan, mely angliai malomtó hasonlít a legjobban Nősziromföldre. Hát persze, hogy az, amelynek partján az ifjú Ronald nádsípot készített.

Ugyanakkor szinte arculcsapásként érheti mindazokat e képekben is erős kiadvány, akik eddig magabiztosan állították teadélutánokon és más zenés-táncos összejöveteleken, hogy Tolkien két tornya mögött Edgbaston tornyai húzódnak meg. Mostantól hivatalosan is lejárt e népszerű ismerkedési szöveg szavatossága, ezt a teóriát ugyanis – írja a szakértő – semmi sem támasztja alá. Azt viszont aligha kell bizonygatni, milyen hatással voltak az első világháborús frontélmények Tolkienra – John Garth erről egy külön könyvben (Tolkien and the Great War) is értekezett. Utóbbi a Tolkien Society tetszését is elnyerte, úgyhogy e téren is jó kezekben vagyunk.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.