Könyv

Tolkien világai

Középfölde helyszíneinek ihletői

  • - kg -
  • 2021. április 7.

Sorköz

1911-ben Tolkien Svájcban tett kirándulást, és ha az időmérő szerkezetek nyűgözik le, a tündék talán Omega karórát viselnek, de a 19 éves angol fiatalember a távoli hegyek képével nem bírt betelni.

Így történt, hogy amikor csak hegyvidékek leírására került sor, az írónak minduntalan svájci élményei derengtek fel. A „Ki tud többet J.R.R. Tolkienról” versenyek indulói alighanem azt is vágják, hogy Völgyzugolyt Lauterbrunnen ihlette, nekünk, földi halandóknak azonban ez merőben új infó – és még vagy ezernyi ilyet találni John Garth Tolkien-szakértő enciklopédiagyanús kötetében. Mindenre kiterjedő szakértése során a szerző Tolkien kisded játékai mellett sem mehet el szótlanul, és máris megvan, mely angliai malomtó hasonlít a legjobban Nősziromföldre. Hát persze, hogy az, amelynek partján az ifjú Ronald nádsípot készített.

Ugyanakkor szinte arculcsapásként érheti mindazokat e képekben is erős kiadvány, akik eddig magabiztosan állították teadélutánokon és más zenés-táncos összejöveteleken, hogy Tolkien két tornya mögött Edgbaston tornyai húzódnak meg. Mostantól hivatalosan is lejárt e népszerű ismerkedési szöveg szavatossága, ezt a teóriát ugyanis – írja a szakértő – semmi sem támasztja alá. Azt viszont aligha kell bizonygatni, milyen hatással voltak az első világháborús frontélmények Tolkienra – John Garth erről egy külön könyvben (Tolkien and the Great War) is értekezett. Utóbbi a Tolkien Society tetszését is elnyerte, úgyhogy e téren is jó kezekben vagyunk.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.