A Birodalom összevág (Németország-Oroszország 3:0)

  • - kábé -
  • 1996. június 20.

Sport

- kábé -

Az emberiség, ha csak egy szemernyi vér volna is a pucájában neki, abbahagyná végre ezt a szűnni nem akaró nyavalygást, és végre a keblére ölelné a németeket, ezt a jelentős kulturális hagyományokkal bíró, mi több, azokat szakmányban teremtő európai nemzetet, amelyet már amúgy is régóta példaképének tart, mert ott rend van, és tisztaság, a nép nagyjait megbecsülik, minden második utcát például egy bizonyos Einbahnról neveztek el, és nincs az a rendszerváltás, hogy átkeresztelnék mondjuk Gottfried Freiherr von Schmutz-Strasséra vagy például Eingültigkeitstrasséra, mint tennék azt másutt.

A német futballcsapat sportszerű, bár nem kínosan az, tehát nem méltatják hosszabb (zsebből kihúzott papírról felolvasva, hogy aszondja, Sehr geehrter Herr Schiedsrichter, es ist für mich ein angenehme Pflicht, ihnen einen herzlichen Dank zu sagen, und so weiter, und so weiter) köszöntő beszédben a nekik kiosztott sárga lapokat, nem segítik fel a földről az általuk lerúgott játékost és nem érdeklődnek annak törve előadott anyanyelvén (Dorogüj Towarischtsch, ja nadieuss, schto u was dobrij sdorow) kedves hogyléte felől, de az is ritka, hogy utánaosonjanak az ellenfélnek, és amikor ott sincs a labda, a bokájába harapjanak, mint teszik azt ismét mások, főként az EB-re ilyen vagy olyan okok miatt ki nem jutott országok válogatott labdarúgói. A németekkel minden rendben van, épp csak, hogy szeretni nem lehet őket, és őket nézve az embernek tényleg fogalma nincs, mi olyan nehéz és mi olyan szédületes ebben az egész fociban mint olyanban.

Még akkor is, ha Klinsmann gólja tényleg olyan volt, amilyen csak nagyon ritkán van, ezen az EB-n például talán csak Gascoigne szépségdíjas gólja homályosíthatná el, de az a gól, az aztán elhomályosít mindent, olyat Brazíliában is havonta egyszer csak, ha rúgnak, meg talán az afrikai bajnokságokon, de azokról rendre lemaradunk.

Az oroszoknak viszont mintha minden mindegy volna. Nem lehet mondani, hogy nem próbálkoztak, az olaszok ellen egy félideig letámadtak, amíg bírták szuflával, ekkor az ember mintha kezdte volna megérteni, hogy bírták tartani negyven éven át Kelet-Európát. A németek ellen aztán szépen csődöt mondtak, ezek a történelmies mellékízű felállások, hogy erő erő ellen, szervezettség szervezettség ellen, ez nem megy, ebből nem lesz foci. A németek ellen így nem lehet nyerni, őket csak úgy lehet legyőzni, ahogy majd, ha van isten, a hollandok teszik (tették már a skót meccsen is, aztán a primitív bunkó módjára focizó svájciak ellen bontakozott ki igazán ez a kamikaze-stratégia, a második gólnál, amikor Van der Sar egy épp megmentett labdát szinte körülnézés nélkül küldött előre, azzal az arccal, amellyel valaha a gyarmatosítók szálltak viharos tengerekre ismeretlen célok felé), vadul és sziporkázón, brutálisan és szellemesen, kidolgozottan és kétségbeesetten. Az oroszoknak azonban, akiket Kovtun kiállítása se tudott a hagyományos orosz erényekre, a sarokba szorított medvégy küzdőszellemére hangolni, minden mindegy volt: egyébként ebben lehet, hogy nekik van igazuk.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.