Észak-Korea nem vesz részt a járvány miatt az olimpián

  • narancs.hu
  • 2021. április 6.

Sport

Nem akarják, hogy a sportolóik elkapják a koronavírust.

A koronavírus-járványra hivatkozva lemondta a szereplését a tokiói olimpián Észak-Korea, jelentette be az ország sportminisztériuma. „Az észak-koreai Olimpiai Bizottság úgy döntött, hogy a koronavírus-járvány okozta egészségügyi kockázatoktól megvédi a sportolóit, ezért az ország nem vesz részt a 32. olimpiai játékokon" – idézi Kim Il guk sportminisztert a közlemény.

Észak-Korea eddig az 1984-es Los Angeles-i és az 1988-as szöuli olimpiát bojkottálta politikai okok miatt. Korábban tervezték, hogy Dél-Koreával közösen pályáznak a 2032-es olimpiarendezésre, most úgy tudni, a 2036-os pályázaton gondolkoznak.

Bár Észak-Korea közlése szerint szinte tökéletes az ország koronavírus elleni védekezése, abban a szakértők biztosak, hogy a pontos számokról nem mondanak igazat, de az elszigeteltség miatt valószínűleg így is kevésbé terjed a vírus, mint sok más országban.

A japán miniszterelnök, Yoshihide Suga korábban azt nyilatkozta, hogy az olimpia jó alkalom lenne megszervezni egy csúcstalálkozót az új amerikai elnök és az észak-koreai vezetés közt. A dél-koreai Egyesülésért Felelős Minisztérium közleményben sajnálkozott az északiak döntése miatt, hisz így egy újabb alkalmat mulasztanak el arra, hogy javítsanak a két Korea viszonyán.

Egyesek kételkednek abban, hogy valóban a sportolók iránti aggodalom vezeti a diktatúrát az olimpiai szerepléstől való elállás során. A múlt héten a phenjani orosz nagykövetség jelentette be, a külföldi diplomaták közül szinte mindenki elhagyta az országot, olyan extrém szigor van a járvány kitörése óta, ráadásul még az alapvető termékekből is hiány van, állítólag nem lehet gyógyszerekhez és orvosi ellátáshoz sem jutni.  

(The Guardian)

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."