Magyarország és az atlétikai világbajnokság

Fogd a pénzt és fussanak

Sport

Augusztus 19–27. között Budapesten lesz a 19. atlétikai világbajnokság. A magyarok már most elsők a stadionépítés versenyszámban, de szépen csillognak a Fidesz-klientúra érmei is, miközben nem egyértelmű, hogy a helyén kezeljük-e az eseményt.

A hónap második felében arról fog beszélni a hivatalos Magyarország, hogy az egész világ Magyarországra figyel az atlétikai világbajnokság miatt. A verseny Budapesten lesz, márpedig ha Budapesten rendeznek valamit állami pénzből – legyen az tűzijáték, sportesemény vagy békemenet –, akkor a propaganda szerint erre az időre fantasztikus hellyé válik a Karácsony Gergely által amúgy élhetetlenné tett főváros.

Ismerős arcok

Nézzük, mibe kerül az esemény az adófizetőknek. Először is felhúzták Magyarország messze legdrágább stadionját a Rákóczi híd pesti hídfője alatt. Ha stadionokról beszélünk, nagyjából tudjuk is, milyen nevek kerülnek elő: ezúttal a Mészáros Lőrinc-féle ZÁÉV Zrt., valamint a stadionépítésben és számos más állami építkezésben kiemelt szereplőnek számító Magyar Építő Zrt. Ezek konzorciuma nyerte el a 35 ezres Nemzeti Atlétikai Központ építését, amelyet a verseny után visszabontanak 15 ezresre (ezt a módszert már a Duna Aréna esetében is alkalmazták). A tenderre eleve csak olyan cég jelentkezhetett, amelyet meghívott az állami megrendelő, a Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési (BMSK) Zrt. További meghívott a Strabag volt, de az osztrák hátterű cég kicsivel drágább ajánlatot tett, úgyhogy máris egyértelművé válik, miért a Puskás Aréna fejlesztését is elvégző duó foglalkoztatása a nemzeti érdek.

A stadionépítés költségvetése 204 milliárd forintról indult, de 2022 októberére 238 milliárdra, decemberre pedig 246 milliárdra nőtt az összeg. Ez azóta is hízott valamennyit, legalábbis erre utalt az RTL által a stadion júniusi átadóján megkérdezett Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár, aki a végösszeget még megsaccolni sem akarta, bár annyit elmondott, hogy lényegesen már nem fog változni. Pár milliárd plusz tehát még előkerülhet, de ha elfogadjuk a 246 milliárdos árat, akkor is tekintélyes pénzmennyiségről van szó.

De legalább minden fillér jó helyre ment. 2020-ban kiderült, hogy Mészáros Lőrinc többszörösen is jól jár, hiszen az alvállalkozók közt is akadnak Mészáros-közeli cégek: a Mészáros és Mészáros Kft. és V-Híd Zrt. mellé a Hódmezővásárhelyi Útépítő Kft. is bekerült a csapatba. Már a helyszín bontása sem volt olcsó: az erre kiírt közbeszerzést 2019-ben Mészáros Lőrinc gyerekeinek (Beatrix, Ágnes, ifj. Lőrinc) cége, a Fejér-B.Á.L. Zrt. és a Föld-Trans Kft. nyerte el 4,1 milliárd forintért annak ellenére, hogy a hvg.hu információi szerint akkor több bontással foglalkozó, potenciális alvállalkozó 1,6–1,8 milliárdos ajánlatot tett a fővállalkozóknak – bár a köz­meg­egyezés szerint a nehéz terep miatt azt azért túlzás állítani, hogy kétszeres a túlárazás, még ha a matek ennél is többet mutat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.