Az olimpiák története során először vitték ki stadionból az ilyenkor szokásos megnyitóünnepséget Párizsban, és a péntek esti ceremóniát kvázi nyitott rendezvényként a Szajna folyó felett tartották, amit így összesen nagyájából 300 ezer ember nézhetett meg élőben. A delegációk hajókon érkeztek a rendhagyó felvonulásra, természetesen a hagyományoknak megfelelően az olimpiák atyjaként Görögország indításával.
MTI/Czeglédi Zsolt
A nyitófilmben maga Zinedine Zidane fociisten szerepelt, megindult a füst- és fényjáték a Pont d'Iénán, hogy aztán nem sokkal később már maga Lady Gaga kezdjen bele az éneklésbe, természetesen francia sanzont énekelt el sok-sok táncossal. A dal címe amúgy Mon truc en plumes.
MTI/Czeglédi Zsolt
A hajók között a legizgalmasabb természetesen a lángot vivő csónak volt, amin egy izgalmas maszkban lévő ember is állt azzal a céllal, hogy a teljes revü alatt lehessen találgatni, kit takarhat a maszk. Ez a fantom egy videón is ugrált kicsit a lánggal a kezében amúgy. Főleg azért volt feltűnő, hogy a történet felvételről van elmesélve, mert a felvett részeken tűzött a nap, miközben a valóságban Párizsban a műsor elején csepegett, aztán már tisztességesen esett, majd szakadt is kicsit az eső, aminek köszönhetően az esernyők is látványelemmé váltak a tömegben.
A zenés-táncos részt természetesen kánkán is színezte, ami viszont ennél is izgalmasabb volt, hogy a történelem során először lépett fel metálzenekar olimpiai megnyitón, a nálunk is kifejezetten népszerű francia Gojira kiabált/hörgött el egy dalt.
De lejos el mejor momento de la inauguración hasta ahora 🤘#Paris2024#Gojira 🤘🇫🇷#MarieAntoinette pic.twitter.com/94TQdVjXut
— Carlos Luque P. (@luquenukem) July 26, 2024
Ezek után Aya Nakamura, francia-mali énekesnő hatásos belépővel éneklte el a Djadja nevű világhírű számát, nem sokkal később pedig egy Victor Hugo idézettel borzolták fel a köztévé szakértőinek kedélyállapotát: „A szerelem szabadsága nem kevésbé szent, mint a gondolkodás szabadsága” – szólt az üzenet.
Műszakunk zárásakor Honduras, Hongkong után megérkeztek a magyarok is, laza 170 fős küldöttséggel. Böde-Bíró Blanka és Tóth Krisztián vitték a magyar zászlót. Középen volt Gyulay Zsolt, olimpiai bizottsági elnök is, első sorban a női kézis csapat, a hajó végében felbukkant Nagy László, egykori kézilabdázó is.