Már a sakkolimpiát is tönkretette a NER

  • narancs.hu
  • 2018. október 8.

Sport

Elmaradtak a magyar sakkozók sikerei az idei olimpián, az egyik éljátékos szerint ez a szövetség és a kormány hibája.

Évtizedekig a legjobb helyekért versenyeztek a magyar sakkozók, a 2014-es olimpián is a második helyezést hozták el, ehhez képest az idei sakkolimpián elmaradtak a várt eredmények. Míg a férfiválogatott két éve a 15. helyet szerezte meg, most csak a 18. sikerült, ráadásul a legerősebbnek tartott játékos, Rapport Richárd eleve nem vállalta a versenyzést. A mélyrepülésért Almási Zoltán sakknagymester egy posztban a szövetséget, a MOB-ot és a kormányt okolta a magyar sakk helyzetéért, szerinte a fizetések és támogatások hiánya okozza a bajt, írta meg az Index.

Mindeközben a Magyar Sakkszövetség hivatalos állami támogatása nőtt, ez az eredményeken nem látszik. Ez idő alatt Seszták Miklós minisztertől unokatestvére, Seszták Tamás vette át a szövetség vezetését, most pedig anyagi gondokról és szakmai nehézségekről hallani – írják.

Kállai Gábor, aki a 2002-es ezüstérem idején a szövetségi kapitány volt, azonban azt is elmondta a lapnak, hogy a fizetések hiányában látni a problémát leegyszerűsítő:

„Hogy Almási a magyar sakkozás hanyatlását a szövetség mellett a kormányban is látja, és ennek a hanyatlásnak az egyik legfontosabb ténye szerinte az, hogy például ő nem kap havi fizetést, csak életjáradékot, illetve a sikeres szereplése utáni igen magas olimpiai jutalmat, ahogy a most 5. helyezett női csapat tagjai, nem nyitja meg a továbbvezető utat. A magyar sakkozás problémája az Almási által elmondottaknál sokkal bonyolultabb, összetettebb. Tavaly még csak a felemelkedést nem lehetett látni, most viszont már a folytatás sem egyszerű.”

Kállai szerint a legnagyobb baj, hogy míg a magyar színtéren kevés szakmai előrelépés történik, addig az ellenfelek nagyon is fejlődnek. Ráadásul Polgár Judit, Gyimesi Zoltán, Balogh Csaba korainak tűnő visszavonulása, illetve Portisch Lajos, Ribli Zoltán és Lékó Péter szövetséget illető kritikus nyilatkozatai is kétséget ébresztenek afelől, hogy jól zajlana az értékes sakkozók gondozása, a nagy állami támogatások ellenére a magyar sakkozók eltűntek a világversenyekről, és rangosabb nemzetközi egyéni versenyt sem rendeztek Magyarországon.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.