Ötvenhat érmet szereztek az orosz úszók a magyar ifjúsági bajnokságon

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 30.

Sport

Nyílt versenyként hirdették meg az eseményt, de a hazai klubokat is meglepte a „Russian Federation” nevű csapat létszáma.

Harmincnégy arannyal, tizenkét ezüsttel és tíz bronzzal a „Russian Federation” (Orosz Föderáció) nevű csapat végzett az élen az úszók ifjúsági bajnokságának éremtáblázatán egy debreceni versenyen – írja a hvg.hu.

Az augusztus 7–10. között a Debreceni Sportuszodában megrendezett versenyen 49 csapat 261 úszója indult, köztük egy amerikai és egy ciprusi klub egy-egy sportolója, valamint 32 orosz, hazájuk úszószövetségének képviseletében. Erre azért volt lehetőségük, mert a február 1-jétől érvényes idei versenykiírás – ahogyan a korábbi években is – nyílt versenyként hirdette meg az eseményt, amely így bekerült a vizes sportokat tömörítő világszervezet, a World Aquatics (WA) versenynaptárába is. Az oroszok közel egy éve indulhatnak újra nemzetközi úszóversenyeken, szigorú szabályok betartása mellett, semleges státuszban.

A hírportál felidézte, az orosz ifik magyarországi versenyzése már tavasszal téma volt: az orosz úszószövetség elnöke, Vlagyimir Szalnyikov a RIA Nyovosztyi állami hírügynökségnek márciusban arról beszélt, hogy zajlanak az erről szóló egyeztetések, áprilisban pedig már azt közölte a Match TV-vel, hogy megszületett a megállapodás a magyar szövetséggel, és hogy a részvételüket a magyar fél kezdeményezte. A lap megkeresésére Szántó Dávid, a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) nemzetközi vezetője cáfolta ezt. Elmondása szerint az oroszoktól valóban érkezett megkeresés arról, hogy nagy csapattal érkeznének a versenyre, ám „a MÚSZ-nak nem volt jogalapja nemet mondani, de szándéka sem volt kizárni őket, ha a feltételeknek megfelelnek”.

Gratulàlunk! Szèp eredmèny💪🏽💪🏽💪🏽hajrà Iron😍

Posted by Iron Swim on Saturday, August 10, 2024

Szántó Dávid szerint az, hogy végül ilyen sok orosz győzelem született a versenyen, segít a magyar fiataloknak és a felkészítőiknek abban, hogy felmérjék a helyzetüket. A legnagyobb időkülönbségek az oroszok javára a váltószámokban mutatkoztak; volt olyan futam, amelyben a csapatuk több mint tíz másodpercet vert a legjobb magyar egységre. Szántó Dávid ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az oroszoknál a válogatottak úsztak, míg a magyaroknál a sportolók a saját klubjukat képviselték.

A MÚSZ nemzetközi vezetője azt is kiemelte, hogy a verseny hivatalos oldalára felkerült – és Hosszú Katinka úszóklubja, az Iron Swim által is megosztott –, jelentős orosz fölényt mutató éremtábla a nyílt kategória eredményeit mutatja, a MÚSZ pedig nem ezt, hanem a magyar bajnokság táblázatát veszi figyelembe – ez minden nyíltnak hirdetett verseny esetén így van –, és az egyesületi támogatásokat is az alapján hirdeti ki. Az viszont elismerte, hogy

a klubok képviselőit elsőre meglepte, hogy az oroszok ilyen nagy számban vesznek részt az országos bajnokságon.

Bár Szántó Dávid szerint a versenyen odafigyeltek a WA által felállított semlegességi szabályok betartására, az éremtáblázaton mégis Russian Federation névvel szerepel az orosz csapat, holott elvileg csak „egyéni semleges sportolóknak” lehetne őket nevezni. A nemzetközi vezető ezt azzal magyarázta, hogy a versenyzők az Orosz Úszószövetség (angolul Russian Swimming Federation), nem pedig Oroszország csapataként vettek részt az eseményen, a szervezet nevét pedig magyarul „orosz szövetségként” rövidítették le. A Russian Federation azonban Oroszország hivatalos elnevezésének, az Oroszországi Föderációnak az angol neve is. Az egybeesést Szántó „szerencsétlen megoldásnak” nevezte.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.