Versenyfrizbi: Azonosított repülő tárgy

  • Czifrik Balázs
  • 2005. március 17.

Sport

A szigeten minden hó alatt. Tényleg akad ember, aki ilyenkor szabadtéren, talajon találja meg azt a gyönyört, ami másnak az ágy, a tévéfotel, a szauna? A Rózsakertnél majd' két tucat ember tűnik fel, rövidnadrágosok, melegítősök. Mindegyikük átszellemült arccal dobálja a korongot.

A szigeten minden hó alatt. Tényleg akad ember, aki ilyenkor szabadtéren, talajon találja meg azt a gyönyört, ami másnak az ágy, a tévéfotel, a szauna? A Rózsakertnél majd' két tucat ember tûnik fel, rövidnadrágosok, melegítõsök. Mindegyikük átszellemült arccal dobálja a korongot.

A szabály egyszerû: a 103x37 méteres pályán két, 19 méter hosszú, a rögbiben alkalmazott endzónát jelölnek ki. Ha ezen belül sikeres a passz, akkor jár pont.

"Igazából mégsem ez a lényege a frizbinek - lelkesül be Vág András, a Csoda Ultimate játékosa -, hanem a >>hiperszabályosságspirit of the game megvalósulása. A mérkõzéseken nincs bíró, mindenki maga mondja be, ha szabálytalankodnak vele. Még a világver-senyeken is csak megfigyelõ van." Vág azt is elmondja, hogy többfajta korong létezik. Amivel õk játszanak, 175 grammos, és cseppre pontosan másfél liter sör fér bele.

Boross Gábor a Csoda csapatkapitánya. Azok közé tartozik, akik a frizbi freestyle változatát is ûzik, ami akrobatikus elemekkel is színesíti a játékot. Míg az ujján pörgeti a korongot, elmagyarázza, mit látok a pályán. A játékot hétfõs - akár vegyes - csapatok játsszák. Felsorakoznak az alapvonalra, s a kezdõcsapat átdobja a korongot az ellenfélnek, míg a korong repülése alatt a játékosok helyezkedni próbálnak. Ez a hóban kicsit suta mozgásnak tûnik, de azért akad egy-egy szebb mozdulat. A játék ötven percig tart, az a csapat gyõz, amelyik több pontot ér el.

A versenyfrizbit Magyarországon, méghozzá "zdon honosította meg egy amerikai házaspár, Bob Flynn és Yvonne Wittmann. 1992 õszén alapították meg az UFOzd (Ultimate Frisbee Ozd) nevû klubot - a címerükön turulhoz hasonlatos ragadozó madár látható, karmai közt koronggal -, az országos szövetség 1994-ben alakult meg. A szervezet három csapatot számlál, de a Csoda nem szerepel köztük, noha a kezdetektõl meghatározó volt. De nem valamiféle kavarás van a háttérben, csupán "technikai hiányosság": névváltoztatás - korábban BUT-nak, illetve Csodaszarvasnak hívták õket - történt, és a bejegyzés késik.

A szerény létszámból adódóan a magyar bajnokságot két nap alatt lezavarják. Egy jut a terembajnokságra, egy pedig a szabadtérire. A klubok elsõsorban a régió más országaiban - Ausztria, Szlovákia stb. - rendezett versenyekre járnak. És a frizbi innentõl kezdve válik drágává, mert a korongon kívül a speciális, leginkább stoplis bokacipõt még sokan megengedhetik maguknak, a külföldi versenyek nevezési díját viszont már nem.

éha egy-egy játékos kirohan a táskákhoz, és gyanús dolgok kerülnek elõ: vízforraló, lábos, szegfûszeg, végül pedig a kannás bor. Vág András kajánul magyarázza, minden héten háromszor van edzésük, s ilyen hidegben, fõleg szombaton, fontos motiválóerõ a forralt bor. "Azért is vagyunk ma ennyien, mert kör e-mailben ment, hogy forralt boros edzés lesz" - mondja mosolyogva, majd begyújtja a gázégõt.

Czifrik Balázs

és jött a pék

1871-ben Villiam Russel Friesbie az amerikai Bridgeportban pékséget alapított, és a megrendelt süteményeket mindig korong alakú lemeztálcán szállította. A szomszédos Yale egyetem diákjai elõször 1920-ban ûztek abból sportot, hogy Friesbie pék tálcáit az egyetem parkjában dobálták. Ezután már nem volt megállás. A fémtálcát mûanyagra cserélték, és 1955-ben megindult a sporteszköz tömeggyártása.

Az "ultimate frisbee" Frisbee Futball néven 1967-ben alakult ki New Jerseyben, a Columbia fõiskolán, az 1970-es évek végére pedig a szabályok is letisztultak.

Forrás: www.frisbee.hu

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.