rés a présen

Egy a százegyből

  • rés a présen
  • 2023. augusztus 30.

Színház

Benkő Nóra igazgató, Városmajori Szabadtéri Színpad

rés a présen: Hogy sikerült a 101. nyári évad a Városmajorban?

Benkő Nóra: A jelenlegi gazdasági helyzet ellenére meglepően jól, eddig telt házakkal játszottunk, ami 800 fős nézőtér esetében nem kis teljesítmény. Persze ez ennél összetettebb, függ a meghívott előadások minőségétől, a marketingtevékenységtől, és nem utolsósorban, hogy milyen jó csapattal dolgozunk. A negyedik évadot töltöm itt, és tavaly láttam először, hogy beérett a munkánk. Még 2021-ben felújítottuk a nézőteret, akadálymentesítettük, és kényelmesebbek a székek is. Tavaly a 100. évfordulóra nyolcvan eseményt szerveztünk. Az idén hatvan programmal vártuk az érdeklődőket, ami ugyanannyi támogatásból a 30 százalékos infláció mellett nem rossz. Továbbra is Peremartoni Krisztina a művészeti tanács­adóm, ő válogatja az előadásokat. Szerintem olyan minőségi nyári szórakozást nyújtunk, amelyre a budapestiek szívesen járnak. Megtaláltuk a piaci rést: bezárnak a színházak, s ugyan koncertek és partik vannak Budapesten, de prózai előadások nincsenek. Nekünk amúgy is a színház a legfontosabb, úgyhogy abból lett több az idén, és visszavettük a zenés események számát. Csatlakoztunk a Színházi Olimpiához, így hívhattunk ízlésünknek megfelelő két nagyszerű előadást, amit egyébként nem tudtunk volna: A nép ellenségét Marosvásárhelyről, és az Apropó, Hamlet című francia előadást az Avignoni Fesztiválról. Újra műsorra tűztük Nyáry Krisztián és Horváth János Antal színházunk számára írt Száz év major című előadását, amely írók és költők szemszögéből vizsgálja a Városmajor múltját, ezt fel is újítottuk, hogy elvihessük a Szabadtéri Színházak Szövetségének Találkozójára, Balatonboglárra. Minden műfajt megpróbáltunk megmutatni idén is: a prózai és táncelőadások mellett musicalt is hívtunk a Városmajorba, a Lévi Story! – A Farmerkirály című klezmer-zenés darabot, valamint a Dumaszínház is nyolc előadással vendégeskedett színházunkban. Bödőcs Tibornak még két műsora hátra van szeptember 17-én, de már áprilisban eladta rá az összes jegyet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.