"Magyarország kormánya nem keresztény, legfennebb NEResztény"

  • narancs.hu
  • 2020. március 5.

Színház

Székely Csaba szerint az orbánizmus egy eretnek vallási irányzat.

A 168 órának adott interjút Székely Csaba abból az alkalomból, hogy 10 című darabjáért elnyerte a Radnóti Zsuzsa által alapított Kortárs Magyar Dráma-díjat. Arra a kérdésre, hogy mennyire látja keresztényinek a jelenlegi hatalmat, a szerző így válaszolt:

false

 

Fotó: Németh Dániel

"Magyarország kormánya nem keresztény, legfennebb NEResztény. Ez egy eretnek vallási irányzat, nevezik orbánizmusnak is, amely sikeresen integrált olyan rendszereket, mint a feudalizmus és a fasizmus. A 'Ne lopj!' parancsolatot például kiegészítették azzal: 'Hanem változtasd a közpénzt magánvagyonná!' Azzal az intéssel pedig sehol sem találkozunk náluk, hogy 'Szeresd felebarátodat, mint önmagadat!' Szeretet? Hiszen nem csinálnak titkot belőle, hogy utálják a melegeket, a zöldeket, a muszlimokat, az européereket, a független színházakat, a tudósokat, a pápát és Harry Pottert. Valószínűleg már készítik is elő, hogy melyik a következő csoport, akiket utálni kell. Másfelől rendszerükben akad némi hasonlóság is a kereszténységgel: ha valaki kritizálni merészeli a NER-t, az ugyanúgy blaszfémiának számít, mint ha Istent szidná."

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.