Megszűnik a pécsi színház, ahol lemondták Alföldi színdarabját
alfoldi.jpg

Megszűnik a pécsi színház, ahol lemondták Alföldi színdarabját

  • narancs.hu
  • 2018. április 24.

Színház

A színház egyik alapítója úgy döntött, hogy jelenlegi formájában nem működhet tovább a Zsolnay Színház.

Egy héttel ezelőtt derült ki, hogy nem adhatják elő Pécsett az Igenis, miniszterelnök úr című darabot, melynek egyik főszereplője Alföldi Róbert. A kormánykritikus darab a Kodály Központban lett volna, ám azt indoklás nélkül lemondták. Az előadást a 2012 óta fennálló Zsolnay Színház szervezte Pécsre. A színház egyik alapítója, Kiss Mónika ma azt írta ki Facebook-oldalára, hogy

(Az általam szervezett) Zsolnay Színház véget ért (2012–2018)

Élt 84 előadást.

Köszönöm mindazoknak a Társulatoknak és alkotóknak, akik megtiszteltek minket és eljöttek Pécsre.

Kiss a hvg.hu kérdésére azt válaszolta, hogy a színház megszüntetése a saját döntése volt „az ok, azt gondolom, elég nyilvánvaló” – tette hozzá.

A lemondott darabot végül Szigetváron adják elő május 27-én.

Emlékezetes, hogy márciusban Zalaegerszegen mondták le Alföldi egy előadását. Az egy politikamentes talk show lett volna, ám a fideszes városvezetés nem engedte, hogy önkormányzati szervezésű programon Alföldi legyen a vendég. A beszélgetést végül Zalaszentgróton rendezték meg, telt ház előtt.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.