Interjú

„Minden tervünk rövid távú volt”

Benkó Bence és Fábián Péter rendezők, a k2 Színház alapítói

Színház

Bár megszűnik a k2 Színház, úgy tűnik, a társulat nem széled szét. A független színház történetéről, a financiális kilátástalanságról és közlésvágyról beszélgettünk, mielőtt az Ördögkatlan Fesztiválon véget ér majd a történetük.

Magyar Narancs: Január végén jelentettétek be, hogy megszűnik a társulat. Miért döntöttetek így?

Fábián Péter: Szakmai és emberi sérelmek, problémák együttesen játszottak szerepet abban, hogy fölálltam. A körülmények ellehetetlenülésének fontos szerepe volt a döntésemben, régóta úgy éreztem, egészen megalázó a társulat financiális helyzete. A jelképes működési támogatás is, az a körülbelül 5 millió forint, évről évre csökkenni kezdett. A befogadóhelyek terén is kilátástalanságot tapasztaltam. És kialakult egyfajta belső feszültség is Bence és köztem, s nem tudtuk időben megbeszélni. A most véget érő évadban esedékes rendezésemet még végigvittem, és lemondtam a kuratóriumi elnökségről is a k2 Színház Alapítványban, átadtam Bencének. Azt kértem, ha a társulat együtt marad, új néven folytassák.

Benkó Bence: 12 évvel ezelőtt kezdtünk el színházat csinálni. A kezdeti hurráoptimizmus után nem telt el úgy évad, hogy ne került volna elő a téma, hogy mennyi pénzből tudunk gazdálkodni, hogy mikor, hová pályázunk, hol tudunk játszani. Nehezen érintett, hogy Petya úgy döntött, kilép a társulatból. A társulatot is megviselte, zaklatott időszakon vagyunk túl. Máshol tartunk már a színházcsinálásban. Sokat boncolgattuk a csapattal, hogyan érdemes folytatni a közös munkát, mi legyen a társulattal. Megfogalmaztuk, hogyan érdemes folytatni közösségként a színházcsinálást, mik azok a tervek, amelyek akár az újdonság varázsával is hathatnak egy új szituációban. És úgy döntöttünk, más néven, de megmarad a társulat. Kitaláltunk egy évadot, tervezünk sok újdonságot is. Ebből egyelőre ennyi publikus, megbeszéltük, hogy a k2 ördögkatlanos búcsújáig nem beszélünk az új formációról és a tervekről.

MN: Péter, te független rendezőként fogsz tevékenykedni?

Fábián Péter: Igen. Igyekszem megélni mindazt, ami az elmúlt években kimaradt a társulati lét miatt. Elsősorban rendezőként és íróként szeretnék színházban dolgozni, de íróként a filmes irány is érdekel, konkrétan a sorozatfejlesztés. Szeretnék kikacsintani a színházi nevelés felé, továbbfejleszteni magam. Most is épp nevelőotthonos srácokkal csinálunk előadást egy színjátszó tábor keretein belül, nagyon izgalmas, felemelő és tanulságos a velük való közös időtöltés. (Az interjú Zoomon készült – Cz. D.) Izgat a kőszínházi struktúra, mert az félig-meddig kimaradt nekem, nemrég bábszínházban kalandoztam két rendezés erejéig, aminek, remélem, lehet még folytatása, és egy ideje sorozatot is írok. De azt azért el kell mondanom, minden nehézség ellenére, most, hogy már több hónap alatt valamelyest lecsengtek bennem a nehéz érzések, s összességében egyértelmű, hogy imádtam az elmúlt tíz évet, büszke vagyok mindarra, ami ez idő alatt a k2-vel, velünk történt.

MN: Van még feszültség köztetek?

Benkó Bence: Azt hiszem, rendben vagyunk Petyával. Rég találkoztunk, mert sokat melózunk összevissza, de tervben van egy sörözés, azt ideje lenne összehoznunk. Sok minden átalakult bennem, volt idő gondolkodni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.