Mintha mi se történt volna: Marton László Tartuffe-öt rendez a veszprémi színházban

  • - czenkli -
  • 2018. május 12.

Színház

A szexuális zaklatással vádolt Marton valamiért az álszentségről, a jámborságot megjátszó ember jelleméről akar beszélni.

A Veszprémi Petőfi Színház 2018/2019-es évadtervének ismertetésével most már biztos: Marton László visszatér.

Nincs min csodálkozni, az intézmény igazgatója, Oberfrank Pál a Rózsavölgyi Szalon vezetőjéhez, Zimányi Zsófiához hasonlóan korábban is elismerte, hogy tárt karokkal várják a szexuális zaklatási botránya miatt visszavonult rendezőt. S úgy tűnik, Veszprémben már találtak is megfelelő darabot Marton számára, amit 2019. február 8-án mutatnak majd be.

„Számtalan, mai is nagy sikerrel játszott rendezése után a jövő évadban átadja nagyszerű szakmai tudását a Veszprémi Petőfi Színház társulatának és közönségének.”

Molière Tartuffe című drámájánál aligha eshetett volna jobb darabra a színház és Marton László választása. A közismerten egy álszentről szóló darab világszerte szimbólumává vált a jámborságot megjátszó ember alakjának.

Marton Lászlónak ez lesz az első munkája azóta, hogy Sárosdi Lilla, majd több más áldozat is nyilvánosan a fejére olvasta, hogy szexuálisan zaklatta őket.

Marton az őt ért vádak hatására még ősszel felfüggesztette oktatói tevékenységét. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen vezetett osztályát Hegedűs D. Géza és Forgács Péter viszi tovább. És bár a rektor kezdeményezésére az egyetemi SZMSZ-ben meghatározott módon összehívták az etikai bizottságot, több delegált elfogultsága miatt végül nem hoztak semmilyen döntést – tudta meg a Narancs az SZFE-től. Rektori előterjesztésre mindeközben elkészült az egyetemi etikai kódex kiegészítése, mely külön definiálja a a szexuális zaklatás esetét.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”