A nyári színházak zömmel vígjátéki kínálata mellett azért akad néhány fajsúlyosabb előadás is azoknak, akik a meleg ellenére sem csak szórakozni szeretnének. Ezúttal három várszínházat ajánlunk az ország három különböző pontjáról.
Az Esztergomi Várszínházban megnézhetjük Móricz Zsigmond klasszikusát, az Úri murit. Az előadás a Komáromi Jókai Színház produkciója, így alkalmat ad arra, hogy a Duna túlsó partján lévő színházba nem járó nézők is megismerhessék a szlovákiai teátrum színészeit. Szezonban amúgy érdemes összekötni a komáromi kirándulást egy esti előadással, a Gál Tamás vezette színházban a klasszikusok mellett kortárs magyar szerzőket is kínálnak. Gál Tamás maga is játszik az Úri muriban, Csörgheő Csuli szerepében láthatjuk. Szakhmáry Zoltánt Szabó Viktor, Rhédey Esztert Gubik Ági, Rozikát Katona Eszter játssza. Az előadást Bagó Bertalan rendezte. Érdekesség, hogy az első színpadi adaptációhoz Móricz a Vígszínház kérésére boldog véget írt a regénybeli tragédia helyett. Az író úgy érezte, ezzel operettet csináltak a művéből. Néhány nappal a premier után már azt írta, hogy „na, hálistennek, most aztán végleg megbukott a darab”. Az 1928-as fiaskó után 1942-ben a regénynek megfelelően írta át a színpadi változatot, azóta is így játsszák. (Esztergomi Várszínház, július 4., fél kilenc)
A szombathelyi Mesebolt Bábszínháznak van egy sorozata, amelyben pop-up könyvekkel, bábos eszközöket is felhasználva teszik könnyebben fogyaszthatóvá, sőt élvezetessé a történelmet a kisiskolás korosztálynak. Az Árpád-házi királyok történetét már több részben bemutatták, most pedig a Kőszegi Várszínházzal közösen egy, a helyi történelmet feldolgozó, de azt országos kontextusba helyező előadással készülnek, Jurisics, Kőszeg kapitánya címmel. „A törökellenes harcok kora annyira messze van már az időben, hogy a művészet eszközeivel talán könnyebben tudjuk gyerekeknek érzékeltetni a kort és dilemmáit, mint ha pontos, leíró, tárgyias módon próbálnánk megfogni. Jurisics Miklós életútját nagyjából az iskolai történelemoktatás mentén ismertetjük, de azt érdekességekkel is kiegészítjük. Nemcsak Kőszeg 1532. évi ostromát meséljük el, hanem a kort, melyben a három részre szakadt ország élet-halál harcát vívja” – olvasható a színlapon. Ahogy a sorozat eddigi részeit, ezt is Szálinger Balázs írta. A pop-up könyvek alkotója Trifusz Péter, akinek a munkáiból július 10-én Mundus minor címmel kiállítás is nyílik a vár lovagtermében. A kiállítás (más jellegű munkákból) inkább a felnőtteknek szól, az előadást hatéves kortól ajánlják az alkotók. Rendezője a Mesebolt Bábszínház nemrég leköszönt igazgatója, Kovács Géza. (Kőszegi Várszínház, Zwinger, július 12., 18 óra)
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!