A Színház és Filmművészeti Egyetem osztotta meg Facebook oldalán hétfő este azt a nyílt levelet, amit Székely Gábor írt Vidnyánszky Attilának.
Székely a levélben bejelenti felmondását, de azt is hozzáteszi, hogy ha az osztályfőnökök igénylik, megkezdett osztályait bérezés nélkül végigviszi.
Miután Vidnyánszky Attila lett az Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumának elnöke már felmondott két ismert oktató, Zsámbéki Gábor rendező és Gáspár Máté intézetvezető.
Székely 1973 tanít a színművészetin, a 20. század egyik legfontosabb rendezőjeként tartják számon. Székely rektora is volt az SZFE-nek 2001-től öt éven át, utolsó osztálya 2015-ben végzett.
Levelében többek közt azt írja Székely:
„Legutóbbi nyilatkozatában – a korábbiaktól eltérően – szakmainak tűnő kérdések már elő sem kerülnek, szinte csak saját harcáról és saját törlesztéséről beszél, és színházi kollégáit már csak megbélyegző politikai vagy annál rosszabb jelzőkkel illeti. Ez megengedhetetlen! Megnyilvánulásaiban nem érzi erkölcstelennek azt, hogy 155 éves egyetemünket »szakmabeliként« politikai érdekek miatt gyalázza, és egy jelentős korszak kitűnő művészeinek munkáját, tanári pályáját és erkölcsi feddhetetlenségét teszi kérdésessé. Sajnálatos az is, hogy ön a hallgatókat nem tekinti felnőtt embereknek, csak a tanáraik által megtévesztett fiataloknak.”
…
„Színházainkban, filmjeinkben a magyar emberek közérzetét kell kifejeznünk, a körülöttünk lévő világról kell árnyaltan gondolkodnunk. Ha ezt nem tesszük, hivatásunknak nem teszünk eleget. Az önmagunkban gyönyörködés szakmánk elárulása”
…
„Súlyos tévedéséért kérjen bocsánatot, vagy szégyellje magát“