Az eszpresszó hazája – Olaszország
A kávézásnak nagy hagyománya van Olaszországban: itt találhatók a világ legöregebb kávézói is. Olaszországban a kávé kifejezés egyet jelent az eszpresszóval. A helyiek gyorsan, a bárpultnál állva fogyasztanak, jellemzően feketén.
A cappuccinót hagyományosan csak délelőtt fogyasztják, mert úgy tartják, hogy a tej délután rosszat tesz az emésztésnek. A kávéautomata bérlés ott is elterjed a kávézókban, ezért ha tejes kávét szeretnénk fogyasztani, kérjünk egy caffè lattét vagy caffè macchiatót és garantáltan kiváló minőségű italt fogunk kapni.
A specialty kávé felemelkedése – Amerikai Egyesült Államok
Ma már itthon is hódít a professzionális kávégép bérlés és a minőségi alapanyagokból készült kávékülönlegességek, azonban a specialty kávé felemelkedése az Egyesült Államokból ered. A Starbucks óriási hatással volt az amerikai kávékultúrára, azonban mára a magas szintű gasztronómiai élményt kínáló kisebb specialty kávézók is nagy szerepet játszanak az ott élők mindennapjaiban.
Az államokban a legtöbben filteres kávét isznak, amit otthon vagy a munkahelyen készítenek, vagy elvitelre rendelnek egy kávézóból. A specialty kávéforradalom eredményeként a kávéfogyasztók egyre többet költenek kávéra és egyre igényesebbek a kávé minőségére és eredetére.
A kávé ceremónia rituáléja – Etiópia
Etiópia a kávé őshazája, ahol a kávé ceremónia fontos szociális esemény. A ceremóniát általában a ház asszonya vezeti, aki frissen pörköli, őrli és főzi meg a kávét egy agyagedényben. A kávét háromszor töltik ki a vendégeknek, akiknek meg kell inniuk mindet. Gyakran ízesítik a kávét sóval, vajjal vagy mézzel és hagyományosan pattogatott kukoricával vagy édes kenyérrel fogyasztják.
Gazdag történelem és időtlen hagyományok – Törökország
A török kávé erős, sűrű és édeskés ital, amit rézedényben, a cezvében főznek. A kávét nem szűrik, hanem a zaccal együtt öntik a csészékbe, amit a vendégeknek a legvastagabb részéig kell meginniuk. A zaccból időnként jósolni is szoktak, hogy teljes legyen a rituálé.