Kávé a világ körül – Különleges kávéfogyasztási szokások

  • Fizetett tartalom
  • 2023. december 19.

Támogatott tartalom

A kávézás kultúrája különösen nagy múltra tekint vissza és rendkívül sokszínű. A világ különböző tájain a legkülönfélébb módokon készítik és fogyasztják a népszerű koffeines italt. Ha kávézásról van szó, a mediterráneumtól a távol-keletig szinte mindenhol megvannak az egyes nemzetek kialakult hagyományai. Nézzük, hogyan kávéznak az emberek a világ távoli országaiban!

Az eszpresszó hazája – Olaszország

A kávézásnak nagy hagyománya van Olaszországban: itt találhatók a világ legöregebb kávézói is. Olaszországban a kávé kifejezés egyet jelent az eszpresszóval. A helyiek gyorsan, a bárpultnál állva fogyasztanak, jellemzően feketén. 

A cappuccinót hagyományosan csak délelőtt fogyasztják, mert úgy tartják, hogy a tej délután rosszat tesz az emésztésnek. A kávéautomata bérlés ott is elterjed a kávézókban, ezért ha tejes kávét szeretnénk fogyasztani, kérjünk egy caffè lattét vagy caffè macchiatót és garantáltan kiváló minőségű italt fogunk kapni.

A specialty kávé felemelkedése – Amerikai Egyesült Államok

Ma már itthon is hódít a professzionális kávégép bérlés és a minőségi alapanyagokból készült kávékülönlegességek, azonban a specialty kávé felemelkedése az Egyesült Államokból ered. A Starbucks óriási hatással volt az amerikai kávékultúrára, azonban mára a magas szintű gasztronómiai élményt kínáló kisebb specialty kávézók is nagy szerepet játszanak az ott élők mindennapjaiban.

Az államokban a legtöbben filteres kávét isznak, amit otthon vagy a munkahelyen készítenek, vagy elvitelre rendelnek egy kávézóból. A specialty kávéforradalom eredményeként a kávéfogyasztók egyre többet költenek kávéra és egyre igényesebbek a kávé minőségére és eredetére.

Különleges kávéfogyasztási szokások

 

A kávé ceremónia rituáléja – Etiópia

Etiópia a kávé őshazája, ahol a kávé ceremónia fontos szociális esemény. A ceremóniát általában a ház asszonya vezeti, aki frissen pörköli, őrli és főzi meg a kávét egy agyagedényben. A kávét háromszor töltik ki a vendégeknek, akiknek meg kell inniuk mindet. Gyakran ízesítik a kávét sóval, vajjal vagy mézzel és hagyományosan pattogatott kukoricával vagy édes kenyérrel fogyasztják.

Gazdag történelem és időtlen hagyományok – Törökország

A török kávé erős, sűrű és édeskés ital, amit rézedényben, a cezvében főznek. A kávét nem szűrik, hanem a zaccal együtt öntik a csészékbe, amit a vendégeknek a legvastagabb részéig kell meginniuk. A zaccból időnként jósolni is szoktak, hogy teljes legyen a rituálé.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.