chili&vanília - Steak reggelire

  • .
  • 2011. szeptember 8.

Trafik

Frissen sült croissant vajjal és házi lekvárral. Zabkása barnacukorral, csipet fahéjjal és friss gyümölcsökkel.
Omlett, rántotta, lágy tojás (pohárban, petrezselyemmel és csilivel) pirítóssal, buggyantott tojás hollandi mártással, roppanós virsli mustárral. Bundás kenyér, amerikai palacsinta, bagel krémsajttal és füstölt lazaccal. Úgy tűnik, a reggelizés kultúrája itthon is egyre inkább fejlődik - mindenesetre erre lehet következtetni a szép számmal szaporodó reggelizőhelyek egyre sűrűsödő közönségéről is. Ki sósat, ki édeset, ki keveset, ki sokat, mindegyik étel megtalálja előbb-utóbb a gazdáját. Az alábbi hátszínes tekercs is (nagy valószínűség szerint egy húsimádó úr tányérján). Eredetileg nagyobb lélegzetű reggelihez (több órán át tartó vasárnapi bruncholás) készült, később kiderült, hogy kiváló piknikfogás is egyben, mivel előre elkészíthető és remekül szállítható. Nem mintha a piknikezésnek itthon olyan hatalmas kultusza lenne (én például maradok a teraszon, a piknik macerás műfaj), de sokan szívesen művelik. A tekercset - ami kvázi egy jó kis szendvics - vékonyra szeletelt hátszínnel és gorgonzolával töltjük meg, ezáltal elég kiadós - kell azonban valami a férfiaknak is, akiknek ettől egészen biztos, hogy jobban felcsillan a szemük, mint a gyümölcssalátától vagy a csokoládés croissant-tól. A töltelék természetesen lehet bármi, a hús lehet csirke vagy maradék sült - de azért a steakkel elég nagy sikerre számíthat. Tortilla (vagy dürüm) kapható a nagyobb szupermarketekben, illetve egzotikus alapanyagokat áruló üzletekben.

Hátszínes tekercs gorgonzolával és rukkolávalHozzávalók (8 adag):30 dkg hátszín (egy vastagabb szelet), szoba-

hőmérsékleten2 evőkanál olívaolaj1 evőkanál vajsó, bors8 tortillalap (35 cm átmérőjű)20 dkg gorgonzola10 dkg rukkola16 darab félig szárított paradicsom

Megsütjük a hátszínt: a húst feltétlenül szobahőmérsékletre hozzuk, mielőtt dolgozunk vele (tehát felhasználás előtt legalább 2 órával kivesszük a hűtőből). A hússzeletet mindkét oldalán megkenjük egy-egy evőkanál olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk. Egy vastag falú serpenyőt zsiradék nélkül füstölésig felhevítünk. Beletesszük a hátszínt, és oldalanként 3-3 percig sütjük (aki nem szereti, ha a közepe rózsaszínű, szaftos, sütheti tovább is, de úgy nagyobb a veszélye, hogy kiszárad, és "cipőtalp" lesz a végeredmény). Amikor megfordítjuk, aládobjuk a vajat is. Kivesszük a serpenyőből, lehetőség szerint sütőrácsra fektetjük, és szeletelés előtt tíz percig pihentetjük. Minél vékonyabb szeletekre vágjuk. A tortillákat megkenjük két-két evőkanál gorgonzolával. Ráteszünk egy-egy marék rukkolát, két-két szem szárított paradicsomot, végül a vékony hátszínszeleteket. Palacsintaszerűen, szorosan feltekerjük, a két végét behajtjuk. Tálaláskor félbevágjuk. (Ha szállítjuk, egyenként alufóliába csomagoljuk.)

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.