tévésmaci - Szőlőskertem rókája

  • .
  • 2011. szeptember 8.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché lángost ettek a Balatonon, na, olyan soha a büdös életben nem történt. Nem történt még számos egyéb - hihetnénk, izgalmas - eset sem, melyet oly szeretettel emlegetnek irodalomközeli elemek, szerencsére mindig önmaguk kapcsán, mindgyakran az étkezés, az italozás és a nemi élet, illetve úgy nagy általánosságban a dühödt fogyasztás tárgykörében.
Nem voltak tehát soha az életben dinnyét kopogtatni és békacombot ropogtatni, nem voltak egyáltalán sehol, soha. De ezek közül a seholok, semmikorok és nemek közül most minket tényleg csak a balatoni lángosok esete érdekel. Mert persze több lángost nem ettek meg, szám szerint négyet, s az ötödik már beléjük sem fért volna, bár nem voltak túl nagy lángosok, amiket így kihagytak. Szűkítsük a kört! Nem a tó déli partján nem ettek lángost, s ebből a legtisztább logikai úton kiderül, hogy az északin sem: válasszuk akkor Tihanyt, és tisztázzuk gyorsan: Tihanyban nincs is lángossütő. Attól még ehettek volna házi lángost is, de az alkalmasint egy egész más műfaj, abból eggyel is jól lehet lakni, de róluk tudjuk, hogy négyet nem ettek meg, s az ötödikre már rá sem bírtak nézni. Tihanyt tehát zárjuk ki. Annál is inkább, mert esett az eső. Szép nagy cseppekben, amitől kis buborékok jelentek meg a tócsákban, s állítólag azt jelenti, hogy nem fog elállni egyhamar. Mármost kinek van kedve vigasztalan esőben lángost enni? Pláne Tihanyban! Sztupa és Troché esetében sajnos ezt a kérdést nem vizsgálhatjuk, hisz róluk tudjuk, hogy nem ettek lángost, szám szerint négyet, Tihanyban a legkevésbé, mert ott nincs is. Mér', mi van Tihanyban? Legelnek mindenfelé a camembert sajtok, és néha leruccannak hozzájuk a bakonyi betyárok párizsival, mert nekik azuk van. Nekünk meg ugyanazunk. És tévénk is. Hát, nézzük. Vagy ezen a héten kipróbálhatnánk, hogy nem nézzük, mármint a műsorát nem nézzük (mert annyira érdektelen), hanem csak kapcsolgatunk, pilinckázunk egész héten, mint Pilinszky János, aki novemberben lenne csak kilencvenéves.

Pénteken (9-én) mindjárt kezdhetnénk úgy, hogy nem nézünk semmit, de hát este tizenegy után lesz a Cinemax2-n a Szégyen. S hét aligha telhet el úgy, hogy ne nyomasszuk magunkat egy kis Bergmannal.

Szombaton sem jobb a helyzet sokkal, de ezt a napot sem ugorhatjuk át csak úgy, hogy zsupsz, mert meg kell említenünk a Duna Tévén 19.30-kor induló Napozz Holddal - A Kispálfilm című kispálfilmet, amiben fellép a méltán népszerű, ám már csak emlékeinkben élő tánczenekar, a Kispál és a borz. A film viszonylag kevés nóvummal szolgál azoknak, akik szeretik nevezettek muzsikáját, de hát, ahogy mondani szokták felénk, faluhelyen: a borz is szépen csillog.

Vasárnap már jobb a helyzet egy fokkal, bár este szinte mindenhol 9/11-es filmeket adnak, s mi tudjuk, hogy a film tipikusan az a médium, ami nem tud mit kezdeni a nagy történelmi kataklizmákkal. 13.15-kor lesz a Dunán a Foto Háber, ez a kémes-krimis retróbullshit a hatvanas évekből, de mind közül (sok ilyen van) ennek a legjobb a címe. Negyed háromkor lehet váltani az MGM-re, akkor kezd ugyanis a Hegedűs a háztetőn. Most pedig megénekeltetem a kedves közönséget, mint Vass Lajos a Röpülj pávában. Kettő, három, és: Matchmaker, Matchmaker, / Make me a match, / Find me a find, / catch me a catch / Matchmaker, Matchmaker / Look through your book, / And make me a perfect match... Este a film+-ra szorulunk, így simán kilenc után kezdődik a Rambo, a kettesen meg fél óra múlva a Rocky... ez milyen? Na, jó csak vicceltem, valójában a Rocky Horror Picture Show.

Hétfőn jön el az én napom, a Cinemaxon nyolc után Satyricon, majd rögtön utána a Róma; alighanem keresek is ide egy csinos Fellini-képet.

Kedden nem, nem. A mai Barca-Milan csampionsz ligameccset a pro4 csatorna adja, ami száz háztartásból tizenhatban fogható. A szerdai meccsek a Digi Sporton mennek. Önök szerint Albániában lehet nézni a Bajnokok Ligáját?

Szerdán sem, sem.

Csütörtökön ne hagyják ki Az Ezeregyéjszaka virágát este tizenegykor a Filmmúzeumon. Le a tévével!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.